Ако трябва да се присъди наградата "майка на годината" в животинското царство, тя с право би трябвало да бъде получена от главоногите мекотели с осем крайници от дълбините на Тихия океан, предаде Ройтерс.

Женските дълбоководни октоподи, които живеят на една миля (1,8 км) под повърхността, се грижат за своите яйца 4-4,5 години - най-дълго от всички известни на науката животни в света,

съобщиха зоолози от Изследователския институт към океанариума в Монтерей бей.

През цялото това време животните чистят яйцата и ги пазят от хищници, докато не се излюпят, като почти с нищо не се хранят. Резултатите от изследванията си учените са публикували в сп.PLoS ONE.

През последните десетилетия океанолозите непрекъснато се спускат на дъното на морския каньон Монтерей. През май 2007 г. те са забелязали на дъното женски октопод от рода Graneledone boreopacifica.

При всички следващи гмуркания до 2011 година животното се е намирало на същото място. Яйцата му са ставали все по-големи, учените дори са успели да видят малките през осветената черупка. А женската през цялото време е губила непрекъснато от теглото си е ставала все по-бледа.

Учените нито един път не са видели майката да напуска яйцата си или да се храни с нещо.

Тя не е обръщала внимание дори на раците и скаридите, плуващи в непосредствена близост до пипалата ѝ.

Когато изследователите са се потопили на дъното на каньона през септември 2011 година, не са намерили никого - само черупките от яйцата. Преброявайки ги, учените са установили, че женският октопод е отгледал 160 малки.

Майката се грижи за яйцата толкова дълго време, тъй като на ембрионите им е необходим много кислород: и родителят трябва непрекъснато да промива яйцата с прясна, наситена с кислород вода, да маха от тях тинята и мръсотията. В резултат новородените октоподи се появяват на бял свят големи и готови за самостоятелен живот.

Дългият период на грижи за яйцата е нужен на G. boreopacifica и заради това, че безгръбначните растат бавно в студената вода, а температурата на дъното на каньона Монтерей не се повишава повече от 3-5 градуса по Целзий.

Учените обръщат внимание на следния парадокс. Макар женските да страдат от глад, докато се грижат за яйцата си, рекордното време, което G. boreopacifica отделят на процедурата, увеличава продължителността на живота им: по принцип октоподите и калмарите живеят 1-2 години.