Традиционните кушии на Тодоровден в симитлийското с. Крупник и разложкото с. Бачево

04 Март 2017 | 06:54
0 коментара
Общество

Традиционните кушии на Тодоровден в разложкото село Бачево и симитлийското село Крупник.

 

Традиционните кушии на Тодоровден ще съберат десетки расови жребци от община Симитли на поляните край село Крупник.

Тодоровден ще събере на традиционни кушии десетки жители от община Симитли и гости на поляните край село Крупник. Местността „Беглико” между селата Крупник, Полена и Черниче, тази събота - 4-ти март след  11:00 часа.

В 11:30 часа отец Величко ще отслужи водосвет на поляните край селата и ще бъде извършено ритуалното захранване на добитъка. Състезанията, в които жребците ще премерят сила, бързина и грация ще бъдат атракцията за деня. По традиция те се провеждат в два тура – надбягване и теглене на товар. Тегленето е разделено в две категории- лека и тежка група коне. Организаторите на празника- община Симитли и кметство село Крупник и Полена са осигурили награди за стопаните на най-силните и най-бързите коне, а за животните - първенци в състезанието има „вкусна” награда.

За поредна година, за Тодоровден и стопаните от село Брежани ще изведат конете си за празника. Там от 13:00  часа ще се съберат в местността Св. Тодор край селото, където много расови жребци се състезават и ще бъде избран най- бързият.

Тодоровден в Бачево - традиции и конници.

 

Тодоровден е един от най-големите празници и най-атрактивно отбелязвани в с. Бачево. Празникът, наричан още конски Великден, събира стотици туристи от цялата страна и чужбина. Тодоровден в Бачево започва в 09.30 ч. със Света литургия в църквата "Свети Димитър" за здраве на жителите и конете. В 10.00 ч. е обичаят по захранване на конете на площада в селото, а от 11.00 ч. започват конните състезания в м. "Власовица". 

Празникът на бачевци, чиято хилядолетна традиция е наследена още от траките, с всяка година се превръща в притегателен център на всички, които обичат конете.

Тук бебетата първо се качват на кон, шегуват се местните. И наистина е така. Много бачевци обличат невръстните си деца в автентични носии и ги качват на собствените си коне, които в Бачево са почти във всяка къща, като представителите на 4-те конни бази в селото също се присъединяват към красивите традиционни ритуали.
Млади и стари с народни носии яздат окичени с мартеници коне и се подреждат чинно в очакване на водосвета и захранването.Площадът се изпълва с туристи и гости отблизо и отдалече, след което се провеждат кушиите.
1638 са жителите на с. Бачево, които отглеждат 120 коня. Гербът е с изображението на кон, 4 конни бази превръщат любовта към конете в бизнес и устойчив туризъм.

Магията на кушиите в Бачево е запазената марка на красотата на традицията, преминала през хилядолетията и останала жива и до днес.

 

Тодоровден е църковен празник, празнуван в съботният ден от първата седмица на Великия пост. На този ден, както и на 17 февруариЦърквата възпоменава паметта на Св. Теодор Тирон. Почитта към св. Теодор е засвидетелствана още в ранните векове.

По време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник (332 – 363) продължавал да иска връщането на езичеството. Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни.

Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили с варено жито (коливо). Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара

.

На Тодоровден празнуват хората с имена: Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Юлиян, Юлияна.

 

Тодоров ден се нарича още Тудорица или Конски Великден. Отбелязва се с тържествено почитане на коня, с бурните български кушии (надбягване с коне). При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща“.

 

Добавете Вашия коментар

TOP