С проектозакона за защита на малцинствата в Албания, подготвен от правителството, официална Тирана признава наличието на македонско, гръцко, влашко, черногорско, сръбско, босненско и египетско малцинство в страната, но не и на българско, предава македонската информационна агенция „Макфакс“.
Албанският външен министър Дитмир Бушати, който представи законопроекта, подчерта, че в съответствие с препоръките на Европейския съюз, Тирана ще приеме този важен закон, който регламентира всички права на малцинствата в страната. Той подчерта, че този закон ще регулира използването на малцинствения език в администрацията.
Според Брюксел приемането на Закон за защита на малцинствата трябва да бъде един от приоритетите на Тирана. В подготвения проект обаче не се споменава за наличието на българско малцинство в страната. Българската общност е разпръсната главно в три различни региона, които не са свързани помежду си. Това са Голо Бърдо, Гора и Преспа.
Не се съобщава обаче, че през февруари Европейският парламент прие резолюцията за Албания, в която по предложение на българските евродепутати Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки беше включен текст, потвърждаващ правата на българското население в Мала Преспа, Голо Бърдо и Гора. В документа се препоръчва българското малцинство да бъде признато в законодателството на страната и да му бъдат гарантирани права на практика.
Проблемът с непризнаването на българско малцинство не е нов - според различните източници в страната живеят между 60 и 170 000 българи.
От македонското дружество "Илинден" със седалище в Тирана заявиха, че в Албания "нито е имало, нито има българи".
Реакцията е по адрес на Дружеството за българо-албанско приятелство от Корча, от което по-рано припомниха, че в Албания живеят българи. Спорът е отпреди няколко месеца.
"Членовете на дружеството за българо-албанско приятелство от Корча с взетите български паспорти се опитват изкуствено да създадат българи в Албания, каквито няма и никога не е имало", казват от "Илинден".
Преди това "Илинден" категорично осъди "от името на всички македонци в Албания" искане на българските евродепутати Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки. Двамата настояха в Европейския парламент за признаване на българско малцинство в Албания като условие за членството на страната в ЕС.
Преди време стана ясно, че Украйна е приела закон, който отнема правото на малцинствата да се обучават на майчиния си език след завършването на 5 клас.