Сън в съня-какво означава?
акво е сън в съня? Това е феномен, възникващ по време на REM фазата, при който един сън се развива в друг. Аз, който сънуваме, също сънува.
Сънуването в друг сън е любопитно преживяване, при което могат да възникнат различни усещания, които потвърждават сложността на това странно явление.
- Съзнанието, че сънувате
Съзнанието в тези сънища се характеризира с това, че е същото като при нормален сън. С други думи, нямате контрол върху това, което правите. Възможно е обаче да има моменти, когато човекът осъзнава, че сънува и това е известно като осъзнат сън.
- Усещане за реалност
Индивидът чувства, че е буден и че усещанията, които изпитва, и средата, която възприема, са реални. Това преживяване е толкова интензивно, че той не може да разграничи съня от будното състояние.
- Временно нарушение на съзнанието
Понякога усещането за време е променено, така че човекът може да възприеме, че сънят в съня продължава твърде дълго. Ако той е ясен, възприятието за по-голяма продължителност може да бъде свързано с липса на мускулна обратна връзка или с по-бавна обработка на неврони по време на REM съня.
- Фалшиви събуждания
Една от основните характеристики на съня в съня е, че човекът вярва, че се е събудил, но в действителност все още сънува. Това може да се случи в резултат на свръхвъзбуда или смущение по време на REM сън. Необходими са обаче повече проучвания в това отношение.
- Трудности при събуждане
Субектът може да се почувства като хванат в капан на събуждане. Това може да бъде много страшно и тревожно, защото не сте в състояние да се върнете в будно състояние. Наред с осъзнатите сънища и фалшивите събуждания, трудностите при събуждане са много често срещани при тези преживявания.
- Объркване
Когато човекът се върне към будност, той може да бъде объркан за някакво време, тъй като е преживял смущаващо преживяване. Може също да се почувства несигурен кое е било или не е било реално.
Човешкият мозък преминава през три основни фази, докато спи: заспиване (будност) лека фаза и REM сън. Всяка от тях се определя от поредица от невротрансмитери и модели на активиране и дезактивиране в предния мозък.
Преходите между тези състояния могат да бъдат пълни или частични, което може да причини хибридни мозъчни състояния. Например, могат да възникнат смеси от лека фаза и будност, REM и будност, лека фаза и REM. Когато се получат тези хибридни състояния, възникват странни преживявания, като сънна парализа, осъзнато сънуване и сън в съня.
Сън в съня може да е резултат от хибридно състояние на REM сън и будност, както и в случай на осъзнати сънища. Понякога по време на REM, индивидът започва да осъзнава себе си и да възприема, че сънува. Процесът на връщане към будност обаче се прекъсва и човекът, който е очаквал събуждането, продължава да сънува.
За финал искаме да добавим, че фалшивото събуждане, тоест вярването, че сте се събудили, когато в действителност все още спите, не е същото като да имате сън в друг. Фалшивите събуждания обикновено са един сън, в който се събуждате с мисълта, че вече не спите.
Още от автора:
Гладни за вкусове: 10 страни по света, в които хората ядат най-много
5 малки тайни за безупречен грим на Дженифър Лопес
3 модерни диети, които специалистите не препоръчват
Защо всъщност се страхуваме от смъртта?
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Автор: Елизабет Астарджиева