Строителният сектор оцелява на ръба

28 Април 2023 | 07:52
0 коментара
Бизнес
България
Строителният сектор оцелява на ръба

За поредна година строителният сектор оцелява на ръба в условията на висока инфлация, липса на реална индексация на старите договори с публични възложители, драстично увеличени цени на строителните материали и разходите за труд.

Компаниите от сектора, както български, така и чуждестранни, не инвестират в нова техника и машини поради липса на свободни средства, а са заети основно с оцеляването си.

Това показват данните в редовния годишен доклад на Камарата на строителите в България „Икономически отчет на строителния сектор 2022 г.“, публикуван на сайта на браншовата организация.


Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи като нова техника намаляват с 56,6 на сто през 2022 г. в сравнение с 2021 г. По предварителни данни на НСИ обемът на строителната продукция бележи слаб ръст през последната година от 6,5 на сто спрямо 2021-а. Той обаче се дължи основно на завишените цени за производства на единица продукт, а не заради нараснали приходи на бранша, категорични са експертите. За незначителния ръст допринасят поскъпването на строителните материали с до 70 на сто и рекордната инфлация през последната година. Общият обем на строителната продукция у нас през 2022 г. е 17, 152 млрд. лв. при 1 милиард по-малко през 2021 г., но при значително по-ниска себестойност, показват данните в доклада. За сравнение, през последната година преди да започне спадът в строителството – 2020 г., е била произведена продукция за над 23 млрд. лв. Данните са за всички видове строителство – сградно /жилищни и административни сгради, училища, болници, хотели и пр./ и инженерно /жп, ВиК, пътна инфраструктура и др./ и с държавни и общински, и с частни инвестиции.


В резултат на тежката ситуация през последните години родни и чужди компании се боят да инвестират в сектора, дори и да имат подобна възможност. Преките чуждестранни инвестиции в отрасъла намаляват с близо 70 на сто за последната година, докато вложенията на международни компании във всички останали сектори се увеличават с близо 50 на сто през последните 12 месеца. Отливът в строителството е осезаем заради несигурността, забавените плащания, липсата на нови договори и липсата на индексация на старите строителни дейности, възложени от държавата и общините въпреки приетата методика, високата инфлация и поскъпването на всички разходи – заплащане на труда, цените на материалите и на енергоносителите, обясняват експерти.


Спрямо 2014 г. увеличението на възнагражденията на строителите се е удвоило. Средната годишна работна заплата по предварителни данни на НСИ за 2022 г. в сектора е 15 562 лв., като спрямо 2021 г. се увеличава с 893 лв., или 6,1 на сто.
Заетите в строителния сектор са малко над 111 хиляди души, което е около 5,3 на сто от работещите в страната, показват данните на НСИ. Безработните в отрасъл строителство за миналата година са 12,9 хил., или 9,2% от общо регистрираните безработни.


Тенденцията за м.г., която се наблюдава спрямо 2021 г. е че водещи с най-голям брой сключени договори са малките фирми. При консорциумите годишният темп на сключените договори бележи спад на броя с 32,6 % и почти двоен ръст на стойността, показват още данните в доклада.
По данни към 10 март т.г., в поддържания от КСБ Централен професионален регистър на строителя са вписани 6506 български юридически лица и 57 чуждестранни. Заличени са 422 фирми.източник: Епицентър.бг, снимка: News.bg

Добавете Вашия коментар

TOP