СПА туризмът в разложкото село Баня процъфтява, почиващите във възторг
Село Баня до Разлог и Банско излиза на четвърто място като СПА дестинация в България.
Това показват данните на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) на Министерството на туризма.
От началото на годината до края на август, в селото с минерална вода, са отседнали над 30 000 туристи, обяви зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на седмия антикризесен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA). Преди село Баня се нареждат само Велинград с 141 000 туристи, община Хисаря с 64 000 и община Сандански с над 40 хил. туристи. След него се нарежда по-известни дестинации като Павел баня, Сапарева баня, Девин и др. Над 90% от гостите в този тип курорти са българи.
Местоположението на село Баня е ключово, защото се намира само на 5 км. от Банско. През деня туристите могат да карат ски, а вечер да използват за релакс минералните води. Освен това през последните години привлече инвестиции в хотелиерството. В него отвори врати четиризвездният “Хот Спрингс Медикъл и СПА хотел”, който разполага със закрит и открит плувен басейн с минерална вода и хидромасажни дюзи. Гостите могат да се поглезят в спа центъра, който предлага сауна, парна баня, турска баня и масажи. В село Баня вече има над 15 хотела и вили за настаняване.
Други популярни села с минерална вода, които набират популярност, са село Чифлик (до Троян) с 16 000 туристи, село Огняново (Гоце Делчев) с 14 000 туристи и село Баня (Карлово) с 4500 гости от началото на годината до края на август.
Интерес към СПА курортите има от всички възрастови групи. Най-голям е на хората между 30 и 50 години, т.е. работещите и най-платежоспособни клиенти, коментират от бранша. Значението на СПА туризма за малките села е от голямо значение, защото това е основното препитание на местните жители. Освен това този продукт осигурява възможност за целогодишен туризъм. От чуждите туристи най-голям интерес към българските СПА курорти проявяват руснаците, македонците, сърбите и гърците. Потенциал има от израелския пазар, като Министерството на туризма работи в тази посока. От следващата година се очаква да тръгнат пакетите за германците към България по техните здравни каси.
TraveNEWS.bg