СКАНДАЛНО! Депутат и служители от община Петрич замесени в поголовна сеч на чинари, унищожават вид растение Царска папрат, включен в Червената книга на България
Нов скандал тресе Петрич! Депутат и служители от общинска администрация замесени в поголовната сеч край язовирите в общината. Унищожават вид растение Царска папрат, включен в Червената книга на България, съобщава Pirinsko.com.
Жители на село Коларово община Петрич, събират подписка за поголовната сеч на чинари около микроязовирите в местностите "Топлище", "Дуковица" и "Асмалъка".
Гледката е ужасяваща около тритe водоема, където се наблюдава поголовната сеч на можеби 50-60 годишни чинара, за които се твърди, че имало разрешение от община Петрич.
Скандалното е, че са орязани чинари на разстояние 10, 15 дори 20 метра от водоемите, като дебелите дървета са отрязани, а тънките са оставяни. Освен това, че са отрязани се наблюдава, че не са маркирани с необходимата марка, както не са почистени язовирите от клоните паднали при сечта.
Местните коментират, че дървесината е превозвана с високопроходим автомобил собственост на служител в общинска администрация, като изрично посочиха, че дървесината е извозвана на 4 метра дължина, но след сигнал от общинският съветник Г. Търнаров, сечта в района е преустановена за няколко дни, след което продължил, както и извозването, но с друг тежкотоварен автомобил.
Жителите на село Коларово имат съмнение, че служители на общинска администрация Петрич злоупотребяват с разрешително за почистване на дигите на язовирите в общината. И не пропуснаха да отбележат, че тази поголовна сеч се прави със знанието на депутат от района, на който не споменаха името заради съображение за сигурност.
Потърсихме за коментар общинския съветник Георги Търнаров, който каза, че вече 10 дни чака отговор от кмета на община Петрич Димитър Бръчков, за да стане ясно имали нарушение и законни ли са действията на служители на общинска администрация.
Репортер на Pirinsko.com стана свидетел на безотговорно работене при сечта, като откри унищожени корени царска папрат, попаднал под клоните на отрязаните чинари.
Именно този вид растение е включен в Червената книга на България с категория 'застрашен'. Включен е и в Закона за биологичното разнообразие, Приложение №3, както и в Закона за лечебните растения. Царската папрат или Величествена Осмунда се среща и в България по поречието на р.Струма, в подножието на планина Беласица. През 1992 г. е обявена защитената местност "Топлище", Петричко с цел да се запази естественото находище от царска папрат. На територията на защитената местност се забраняват: строителство, пресушаване на блатото Мухалница и нарушаване на водния режим, събиране на билки и всякакви други дейности, с които се изменя естествения облик на местността.
За нарушението Pirinsko.com информира Министерството на околната среда и водите, РИОСВ-Благоевград и кмета на община Петрич Димитър Бръчков.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!