Щети и ползи от подправките
Известната поговорка гласи, че не можеш да развалиш кашата с масло, но можеш да развалиш ястие с подправки.
Ето защо, прилагайки различни подправки, трябва да знаете кога да спрете. С помощта на подправки можете да подобрите вкуса на ястието, неговия външен вид, например, като промените цвета.
Можете да добавите подправки, за да получите специален изискан аромат. Но винаги е важно да запомните, че вкусът на ястието зависи не от количеството добавени подправки, а от умелото им използване, в противен случай можете да получите обратния ефект.
Много подправки имат способността да влияят върху състоянието на продукта, например като правят месото по-нежно, краставицата по- хрупкава. Малко количество маточина подобрява вкуса на билковите чайове. Понякога се прибавя към млякото, за да се успокои по-добре.
Предимства за подправките
Подправките се използват широко като отлични консерванти. Например, звездният анасонможе да подобри вкуса на сладкото и не позволява да бъде захаросано. Горчица убива мухъла, гъбичните образувания. Освен това пикантните растения обогатяват храната с витамини В1, В2, С и каротин, минерални соли и други полезни вещества.
Някои подправки могат да се използват за медицински цели.
Например, дафинов лист помага много добре при стоматит, премахва шлаките от тялото, повишава имунитета, има противовъзпалителни свойства. Когато лекувате простуда, можете да вдишвате от него.
Кардамонът има лечебни свойства при храносмилателни проблеми.
Много силното парене на чили-пипера понижава нивото на вредния холестерол в кръвта, стимулира изгарянето на допълнителни калории, което е много важно за тези, които следят фигурата си.
Канелата нормализира нивата на кръвната захар, предотвратява образуването на кръвни съсиреци, има антимикробно действие.
Етеричното масло от карамфил има лечебен ефект за зъбобол, облекчава възпалението на венците, помага при бронхит и респираторни заболявания.
"Против" подправките
Въпреки това си струва да си припомним, че всеки медал има има и обратна страна. Не трябва да забравяме, че подправките могат да раздразнят лигавицата на ларинкса, хранопровода, стомаха. Следователно, ако има заболявания на тези органи, тогава не бива да злоупотребявате с подправките. Помнете, че всичко се нуждае от мярка. Сред диетолозите няма категоричен отговор за ползите и вредите от подправките. Всичко зависи от състоянието на тялото.
При хроничен гастрит с нормална или повишена секреция трябва да се отстрани от храната горчица и лук. Хрян, чесън, зелен пипер, репички могат да се използват в ограничени количества.