Ще поскъпнат ли горивата преди старта на летните отпуски?
През последната една година цените на горивата са се покачили средно между 20 и 25%. За изминалите шест месеца поскъпването е с 30 стотинки на литър.
„От над една година цената на петрола на световните пазари започна да се повишава постепенно. Това неминуемо влияе на пазара на горива”, обясни енергийният експерт Христо Казанджиев пред NOVA.
Прогнозата му за летния сезон
„Това, което очаквам, въпреки че до този момент малко прогнози са се сбъднали, но това, което очаквам е през летния сезон,цените да се задържат в диапазона 69-71 долара на барел, което ще повлияе и към задържане на цените в България. Разбира се тази прогноза е валидна до края или до средата на есента при добро време. Обичайно преди настъпване на зимния сезон започва едно леко покачване на нефта и петролните деривати”, прогнозира той.
Влияе ли повишеното търсене на цената
„Не бих казал, че има влияние, освен разбира се ценовата политика на правителството по отношение на данъци и акциз. Но засега няма данни, че тези фактори ще се променят, така че за периода на летните отпуски прогнозата е цените да бъдат относително стабилни”, смята Казанджиев.
За разликите в цените в различни населени меса в страната
„Има действително изненадващи разлики от порядъка на няколко десетки стотинки и за мен винаги е било озадачаващо откъде успяват тези търговци да осигурят толкова евтини горива. Така че всичко е въпрос на активност на съответните търговци. Не малко влияние оказва и наличието на конкуренция в големите градове, в отдалечените селища, там където има малко бензиностанции. Потребителите трябва да си правят много добре сметката откъде, по кое време, как да зареждат”, съветва експертът.
Къде да заредим
Оказва се, че един план за това къде точно да заредим не е излишен, защото той може да осигури неочакван финансов бонус. Причината е, че във всяка област и дори град цените на горивата са различни.
Най-често цената на горивото зависи от броя на бензиностанциите в даден град. Когато те са малко, обикновено ставките се покачват. В Кюстендилско например се плаща скъпо – там бензин се зарежда средно за 2.11 лв. Рекордьор в областта е Сапарева баня, където на места цената достига 2.18 лв. В съседната област Перник тенденцията е друга – там заради големия брой бензиностанции средната цена пада и е 2.09, като гориво може да се намери и за 2.04 лв.
Цените на бензина обаче са напът да направят завой в морското пътуване.
Ставките на горивото в момента са такива, че по-евтино би излязло ако, тръгвайки от Сапарева баня, заредим само за 10 лв. и след това, вместо през Ихтиман, заобиколим през Перник. Там можем да заредим на цена, достатъчно ниска, че да компенсира заобикалянето и дори да ни осигури спестявания за една скромна вечеря на морето.
В Перник обаче правят сметка и тя тази година изглежда добра. Защото в града горивата в момента са на сравнително ниски цени. На принципа, че чуждото е по-хубаво, много от шофьорите намират бензина за по-евтин в другия край на България. На туристите от Шумен например им се струва евтино в Сапарева баня.