Разложкото село Баня вече има бюст-паметник на Неофит Рилски
Днес в село Баня община Разлог бе открит бюст-паметник и паметна плоча на един от най-големите български просветители Неофит Рилски. На събитието присъства кметът на общината инж. Красимир Герчев, зам.-кметът инж. Венцислав Гърменов и кметът на село Баня – Магда Първанова, жители на селото, и представители на читалищата в село Баня и град Разлог, както и директорът на Исторически музей в град Разлог – Христина Манова.
Преди кметът инж. Красимир Герчев заедно с Магда Първанова – кмет на село Баня да прережат лентата и открият мраморния барелеф, бяха представени факти от живота на Неофит Рилски, според които Неофит Рилски е роден в село Баня, а след осемгодишнатата му възраст, оставайки сирак без баща и след опожаряването на селото от кърджалии, заминава с майка си за град Банско, където тя се задомява втори път за отец поп Петър Бенин.
Заради появилите се в последните дни спорове в публичното пространство – къде всъщност е родното място на Неофит Рилски – Баня или град Банско, кметът на Разлог инж. Герчев коментира, че решението Общината да финансира изграждането на мемориала именно в село Баня е позовано на над 30 исторически документа, и с този акт е уважено искането на инициативен комитет, както и много от местните жители, които повече от 16 години ратуват за поставянето на този барелеф.
Авторът на монумента – скулпторът Асен Ботев сподели, че за него е огромна чест и радост да създаде този паметник, който ознаменува делото на един от най-великите български възрожденци Неофит Рилски.
Председателят на църковното настоятелство на Разложка Епархия – отец Янко Русков отслужи молебен за здраве на живите, и заупокойна молитва в памет на отец Неофит Рилски.
Неофит Рилски е първият светски учител. Той подготвя учебници и граматика на българския език за Априловската гимназия в Габрово, където е учител от 1835 г. Макар свързан с църквата, той е един от радетелите за новобългарския език и за неговата чистота без чужди думи.