Разложкото село Баня е един от най-известните балнеоложки центрове в Пиринско

26 Юли 2014 | 12:18
0 коментара
Общество

Разложкото село Баня е един от най-известните балнеоложки центрове в Благоевградска Област, което въпреки новото строителство на СПА-центрове, е запазило своята идентичност.

Село Баня се намира в Разложката котловина, оградена от трите планини - Пирин, Рила и Родопи. Отстои на по 5 километра от Банско и Разлог. Селото е характерно с широките си и прави улици, заслугата за което е на Ангел Даракчиев, първият кмет след освобождението от османско робство. Тогавашната, "европейската", планировка на селището е останала и до днес, благодарение на която къщите разполагат с огромни дворове.

Баня е и селото на контрастите - освен новоизградените СПА-хотели с външни басейни, има и разпадащи се и изоставени къщи, както и функциониращи плевни, в които местните хора съхраняват сеното. В селото има много хубави къщи, градени с мерак, с веранди и порти.

Богатството на Баня е минералната вода.

Тук тя извира в цял поток, толкова е гореща, че самият извор се разрежда със студена вода, което става в отделни резервоари или т. нар. "бани".

Макар и в сянката на съседните градове Банско и Разлог, Баня е притегателен за туристите. Най-вече заради спокойствието, тишината, изобилието на минерална вода и далеч по-нормалните цени, главно в малките семейни хотели. Цените на стая за двама в големите СПА-центрове и хотели като са от порядъка на 65-80 лева с включени процедури и безплатно ползване на прилежащия басейн. В малките семейни хотели обаче цената на двойната стая само за спане е около 25 лв. на вечер. Някои от тях също имат малки външни басейни, но най-посещаваният е в общински плаж. Входът е 2 лв., толкова е и шезлонгът. По обяд може да се върнеш в хотела си и да дойдеш пак след обяд без да плащаш повторно.

 

В село Баня има десетки щъркелови гнезда, едно от най-високо разположените е това върху върбата в парка пред общината. Върхът на върбата е прерязан, а огромното щъркелово гнездо се вижда от далеч. Гнездата са навсякъде - върху дървета, стълбове, покриви и комини. Щъркелите са си харесали селото заради лениво течащата през него рекичка, която е огласяна от жабешки хор. И както си крякат, някоя от тях полети в небето, понесена от някой щъркел.

Селото няма ярко изразен център, така както в останалите села. За център се смята площадчето при кръговото кръстовище на изхода на селото в посока Разлог и Белица. Там е и композицията, събрала заедно пролетарските вождове Ленин и Георги Димитров. Зад двамата, които в действителност никога не са се срещали, е разположен мемориалът на "Борците за свобода и добрините на народа през годините 1923 и 1941-1944 г.". Просто, ясно и логично. Мемориалната плоча на загиналите във войните за освобождението на Отечеството е залепена на фасадата на читалището до кметството. Тук, на малкото площадче е и намиращият се под него парк, който е вторият център на селото.

Тук, в Баня е свил гнездо и "най-диалогичният" по собствените му думи, но "монологичен" по действията си, президентът Росен Плевнелиев. Покоите му са в началото на селото, влизайки откъм Банско. Тук държавният глава, прочул се още през първия си мандат като архитект на две служебни правителства, отмаря със семейството си. Вилата му е най-голямата в парцела, ограден от каменен зид. Съседи в него, според местни медии, са братята Иво и Александър Прокопиеви, финансистът Камен Колчев и още двама други.

В селото край Разлог, където е общинският център, през последните две години бе обект на инвестиционна кампания, в която се изляха порой от евросредства. В Баня е извършена корекция на реката за предотвратяване на наводнения. Стойността на проекта е близо милион лева. Два пъти повече средства са дадени за възстановените две бани - българската и турската. Край турската, намираща се в съседство с плажа има мини въжен парк, пързалка и воден атракцион, включващ чешма, водно колело и някакъв спираловиден елемент. Край българската, на която има арабски надпис, са извадени две каменни корита и чешма с два чучура. Двете са културно-исторически вариант на античните римски бани. В стойността на проекта влиза една нова улица край турската и площадчето край българската.

Селото, и по-специално комплекс "Римска баня" придоби популярност през последните три години с провеждащата се Балонна фиеста.

Добавете Вашия коментар

TOP