Рамазан Байрам е! Младите искат прошка от възрастните

02 Май 2022 | 11:25
0 коментара
Култура
Рамазан Байрам е! Младите искат прошка от възрастните

Мюсюлманите честват един от двата си големи религиозни празници - Рамазан Байрам. Той се отбелязва в края на свещения за тях месец. На този фон за първи път от две години насам молитвите се провеждат отново в храмовете.

 

Държавният глава Румен Радев поздравява представителите на мюсюлманското изповедание в страната по случай настъпването на празника Рамазан Байрам.

 „Пожелавам от сърце домовете и близките Ви да бъдат благословени със здраве, добруване и благоденствие“, заявява в приветствието си президентът.

„Нека заедно като народ да продължим да отстояваме мира, състраданието и солидарността с всички, нуждаещи се от подкрепа. Защото това е пътят за спасението не само на днешните поколения, а и на човечеството“, се казва още в приветствието на държавния глава до представителите на мюсюлманското изповедание в България.

 

Рамазан Байрам, или Празник на говеенето, познат и като Шекер байрам, е един от най-важните празници в исляма, наред с Курбан Байрам. Той слага край на 30 дневния пост на мюсюлманите, отбелязващ завършилия свещен месец Рамазан на тежкия разширен пост, наричан също Рамазан или саум. Честването му започва с молитва – Байрам намаз, след което вярващите сядат на богата трапеза. Приготвят се типични за различните райони сладки специалитети, но най-често баклава.

 

Религиозният празник е единственият ден, в който на мюсюлманите не е разрешено да постят. Празникът чества края на 29 или 30-дневния пост от изгрев до залез слънце по време на целия месец Рамазан. Официално се пада на първия ден от месеца шаууал от ислямския календар, но продължава още няколко дни, като в мюсюлманските страни се признават 2 – 4 дни за неработни.

Вярващите се поздравяват един друг с думите: „Ид мубарак!“ (Честит празник!)

В навечерието на празника се раздава зекят ал-фитр (милостиня, чийто размер се определя от Главното мюфтийство) и се коли агне или коза. Децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Рамазан байрам води началото си от 624 г. от времето на мюсюлманския пророк Мохамед. Чества се на първия ден от месеца шаууал, след свещения месец рамазан, в който мюсюлманите постят.

За мюсюлманите както Рамазан байрам, така и Курбан байрам, са повод да покажат благодарността си към Аллах.

Въпреки че датата на Рамазан байрам е фиксирана в ислямския календар, според Григорианския календар се пада приблизително 11 дни по-рано всяка следваща година, тъй като ислямският календар е лунен, а Григорианският – слънчев.

Мюсюлманските общности в чужбина следват датите, определени за родната си страна, а други следват местните дати на страната, в която пребивават.

Все още не е оповестен броят на хората с това вероизповедание у нас след преброяването в края на 2021 година, но статистиката от 2011-ва сочи, че като мюсюлмани се самоопределят над 577 000 души или 10 % от населението на страната.


“Днес всеки се опитва да стори добро като посети своите близки и най-вече родителите си”, посочи главният мюфтия на мюсюлманите в България д-р Мустафа Хаджи и чрез Радио България отправи приветствие по случай празника Рамазан Байрам:

“Месец Рамазан измина неусетно и ние бяхме потопени в благодатта на му, но той винаги се оказва къс. Днес ние сме на Байрам и всеки празнува, без значение какво богослужение и молитви е правил през този месец. Всеки се стреми на направи още една добрина като посети своите близки, роднините си и най-вече своите родители.

Нека Аллах дари всички с щастие и дълъг живот на този свят и в отвъдния. Честит Байрам!”

Тази сутрин в Хасково двете големи джамии в града не успяха да съберат дошлите за сутрешните молитви. Веднага след тях мъжете се прибират вкъщи, където жените са започнали подготвянето на трапезата.

На този празник се събират близки и познати, а младите искат прошка от възрастните.

Добавете Вашия коментар

TOP