Николай Бареков: Проектът "България без цензура" приключва!
Проектът "България без цензура" приключва. Това съобщава евродепутатът Николай Бареков, цитиран от в-к "24 часа" Идеите и ценностите на ББЦ обаче са жизнени и перспективни, а темата за цензурата е по-значима от всякога, подчертава той. По-нататък в обръщението си Бареков изброява конкретните предложения, с които ББЦ влезе в политиката и които продължават да стоят все така остро и актуално, засягайки най-наболелите проблеми в обществото.
Тези идеи и ценности ще бъдат възродени в новия политически проект на Бареков, който ще постави гражданите в центъра на политическия живот, като вземе най-доброто от либерализма и консерватизма. Крайно време е да обявим война на корупционната машина, заявява евродепутатът и допълва, че в политиката личният пример е особено важен.
Ето и пълният текст на обръщението:
Скъпи приятели, скъпи сънародници,
С лека тъга, но без болка е време да обявя, че проектът "България без цензура" приключи. Времето показа, че тази партия, а преди това - и парламентарната й група, вече нямат място в политическия живот.
Трябва обаче да подчертая, че идеите и ценностите на ББЦ са жизнени и перспективни. И ние особено много държим на тях.
Да започнем от цензурата. Не е ли темата за цензурата и свободата на медиите актуална днес повече от всякога - не само в България, но и в Европа? Идеите, с които нашата партия се зароди преди три години, бяха изцяло в духа на февруарските бунтове от 2013, които извадиха на улиците хиляди изгладнели българи в търсене на справедливост.
Идеите, с които се родихме, бяха две - при това фундаментални за европейската политика: справедливост и солидарност. Нима днес това не е основен обществен дефицит? След 8 години управление на ГЕРБ и още близо 20 години управление на другите посткомунистически партии, днес няма нито един вкаран в затвора крадлив политик, въпреки обществената тайна, че България е най-корумпираната държава в ЕС. Никога България не е била по-малко солидарна - огромна част от БВП се разпредeля между много малко свръхбогати хора, а 90 % са бедни, което логично води до липсата на средна класа.
Наскоро казах пред целия Европейски парламент, че близо 20 млрд. евро фондове бяха ограбени от шепа български олигарси и дори не стигнаха за най-важното - да бъдат проведени проевропейски реформи и държавата България да се превърне в пълноправен член на ЕС. Парите са разхитени, а насреща няма нито една започната и осъществена до край реформа.
Често гражданите сочат с пръст правосъдието, определяйки го като неработещо, защото няма осъдени политици. Забравяме, че това е така, защото българските политици са сред най-обвиняваните в корумпираност от обществото.
Съжалявам, че през последни 3 години желанието за солидарност и справедливост беше подменено с измамната дума "стабилност" заради военното положение в нашата част на света. Не може да има стабилност, градена върху буре с барут - липса на реформи, бедност и икономическа безперспективност. С изключение на София и околните региони, жизненият стандарт на българския народ е много далеч от този на средния европеец.
В основата на политическата програма на "България без цензура" ние поставихме повишаване на социалния стандарт на хората и увеличение на пенсиите, но съразмерно с това и на доходите на работещите българи. Нашите идеи бяха далеч от обещанията на днешните безсрамни популисти. Лесно е да обещаеш на едро пенсии от по 500 лева или от по 300 лева, без да притежаваш икономическа програма как това да се случи.
Ще припомня част от конкретните мерки, с които ние влязохме в политиката:
1. Пълна деполитизация на всички органи, които трябва да защитават правата на потребителите. Вместо това, днес политиците кадруват в НЗОК, в КЗК, в КВЕР, където всяка партия си има квота, а който е на власт, назначава цялата администрация във ВиК и общинските дружества.
2. Предложихме мерки за отпадане на монопола в енергоразпределението. Две години след като беше плячкосана парламентарната група на ББЦ, няма направена нито една стъпка от днешните управляващи това да се случи.
3. Искахме операция "Чисти ръце". Съвместно с прокуратурата, тя трябваше да постави на ново качествено ниво начина, по който се прави политика у нас. Наречената от мен операция "Държава" трябваше да прекъсне порочната връзка между политиката и бизнеса, и да спре превръщането на политиците в най-богатите бизнесмени. Вместо това, дори не беше приет закона "Антимафия" от този парламент. Този закон така или иначе беше написан погрешно, защото изцяло дава властта за борбата с корупцията в ръцете на самите корумпирани - изпълнителната власт.
4. Предложихме мащабно орязване на партийните субсидии, а две години по-късно най-богатата партия ГЕРБ все още има 20 млн. лв. по сметка в банката.
5. Предложихме намаляване на броя на депутатите на 120 или на 99.
6. Предложихме въвеждането на образователен ценз при раздаване на социални помощи - по-образованите майки да получават повече пари.
7. Циганизацията е болест, от която боледува обществото във всички сфери. Затова предложихме образователен ценз и при гласуване. Има много начини това да се случи, но няма политическа воля, защото всяка партия на власт се изкушава от мисълта, че лесно може да манипулира гласовете на малограмотните и необразованите.
8. Бях първият български политик след Александър Стамболийски и Тодор Живков, колкото и нескромно да звучи, който предложи въвеждането на трудова повинност за неграмотните млади българи, независимо от техния етнос и религия. Идеята за казармата не може да бъде наречена нито "лява", нито "дясна", тя съчетава най-доброто от консервативното и либералното, защото възпитава децата ни, научава ги на трудови навици и образова тези, които не са имали възможност или не са имали желание да ходят на училище. Това показва грижа за човека и уважение към личността. За съжаление тази идея днес се превърна в дъвка на т.н. патриоти в българския парламент. Нищо от това не се случи, а тези млади българи можеха в рамките на една година да получат необходимото възпитание и образование в родната казарма, а част от тях в момента можеха да строят ограда по българската граница, за която държавата да плаща само желязото и бетона.
Всичко това припомням, не за да пея заупокойна молитва за държавата или да звуча високопарно, а да ви докажа как загубихме още 3 години и колко много работа има за вършене. Крайната цел е много проста - политиците да си вършат работата, за която са избрани, а животът на хората да става постепенно по-добър. Преди това обаче трябва да се започне на чисто.
Ключовата дума е справедливост, но референдумът на Слави Трифонов показа, че справедливостта за народа не е достатъчна и той иска възмездие. Този парламент бе заченат порочно с едно безпринципно управление, което използваше гласа на депутати като тези от ПГ на ББЦ, които от първия ден предадоха до един своите избиратели. Този парламент няма нито моралното право, нито е на висотата на отговорността да претвори решенията от референдума в закон. Всяка партия, нова и стара, е длъжна да определи позициите си по тези ключови въпроси още преди новите парламентарни избори.
Ние, основателите на ББЦ, винаги сме подкрепяли мажоритарното гласуване и предпочитаме смесена пропорционално-мажоритарна система. Ние смятаме, че субсидиите се използват от партиите и техните лидери много често извън рамките на закона.
По тази причина предлагам въвеждане на практика, заимствана от Англия. Идеята е да се създаде изборна власт. Тя е представена от Изборна комисия, която освен да провежда изборите по подобие на ЦИК, трябва и да контролира разходването на средства за партийна дейност. Най-добър е вариантът, при който няма субсидии, а всяка парламентарно представена партия кандидатства пред този неполитически и непартиен орган на проектен принцип за своите мероприятия и издръжка. Образно казано - искаш да проведеш конгрес, описваш колко ще ти струва и къде ще го проведеш. След преглеждане на документацията и одобрение, се отпуска половината сумата преди събитието, а останалата част - след неговото осъществяване, когато представиш подробен отчет. Така партийните лидери ще трябва да кандидатстват с проект и Комисията ще преценява дали да им отпусне парите. Това няма да им даде възможност да си купуват бронирани автомобили. Надявам се, тук не виждате никъде проява на популизъм.
Що се отнася до задължителното гласуване, нашата позиция беше и все още е, че трябва да се въведе образователен ценз. И когато ти като избирател не говориш и не четеш български - езика на държавата, в която гласуваш - то няма как да участваш в изборния процес. На тези, които смятат, че това е противоконституционно, ще им предложа просто административно решение - преди гласуване самостоятелно, без ничия помощ, избирателят да попълва въпросник на български език. Ако не успее да го направи, не се допуска до гласуване.
За финал ще кажа, че новият политически проект, който ще възроди идеите на ББЦ, ще постави гражданите в центъра на политическия живот. Той няма да бъде нито ляв, нито десен, каквато печална практика има сред многото псевдолеви и псевдодесни партии. Този проект ще вземе най-доброто, най-силното от посланията на либерализма и консерватизма. От либерализма ние взимаме уважението към човека и пълната свобода за правенето на бизнес и себереализация, от консерватизма ние взаимстваме защитата на семейството като фундаментално ядро на обществото. Ще кандидатстваме за властта с основното послание, че предлагаме кардинална война на корупцията и всеобхватно разследване на доходите, имането и корупционните сделки на всички политици. Когато си чист пред съвестта си, държавната машина не може да те смачка. И аз дадох личен пример със себе си - въпреки компроматните атаки от моите политически противници и въпреки всеобхватната проверка, която ми беше извършена от репресивните органи в продължение на 3 години по поръчка на управляващите, в моите лични дела не беше открито нищо нередно - платил съм си данъците до последната стотинка, никога не съм участвал в нищо корупционно и за разлика от много колеги политици, мога да застана с ясно лице пред българските избиратели.
Николай Бареков,
Член на Европейския парламент