„НЕ на Хелоуин! Аз съм банскалия и че дрънкам звонци“- Банско избра българското
31 Октомври 2025 | 22:43
3 коментара
Общество
Благоевград

„НЕ на Хелоуин! Аз съм банскалия и че дрънкам звонци!“ – с това послание десетки жители на Банско се събраха тази вечер на площад „Оборище“, за да покажат, че родните традиции и националната гордост стоят над всичко чуждо.
Точно в 18:00 часа кукери от Банско без традиционните кожи, но с тежки звънци, дадоха начало на алтернативното шествие, което премина по улиците на курорттия град и достигна до площад „Никола Вапцаров“.
Под звуците на тъпани и зурни участниците огласиха града.
„Да покажем, че Банско е живата памет на България! Да дрънкат звонците, да ехти Пирин и да се знае ние сме банскалии и се гордеем с това!“, призоваха участниците..
Сред множеството имаше много малки деца, чиито родители бяха избрали да им сложат звънци вместо хелоуински костюми. Така най-малките банскалии също участваха в проявата, посветена на съхраняването на българските традиции.
В шествието се включиха и традиционалисти от Банско, които показаха характерните ритмични движения и танц със звънците.
Групите потеглиха от площад „Оборище“ и достигнаха до площад „Никола Вапцаров“, където обиколиха няколко пъти и след това се оттеглиха, горди че демонстрират как трябва да се почитат и уважават българските традиции !
Точно в 18:00 часа кукери от Банско без традиционните кожи, но с тежки звънци, дадоха начало на алтернативното шествие, което премина по улиците на курорттия град и достигна до площад „Никола Вапцаров“.
Под звуците на тъпани и зурни участниците огласиха града.
„Да покажем, че Банско е живата памет на България! Да дрънкат звонците, да ехти Пирин и да се знае ние сме банскалии и се гордеем с това!“, призоваха участниците..
Сред множеството имаше много малки деца, чиито родители бяха избрали да им сложат звънци вместо хелоуински костюми. Така най-малките банскалии също участваха в проявата, посветена на съхраняването на българските традиции.
В шествието се включиха и традиционалисти от Банско, които показаха характерните ритмични движения и танц със звънците.
Групите потеглиха от площад „Оборище“ и достигнаха до площад „Никола Вапцаров“, където обиколиха няколко пъти и след това се оттеглиха, горди че демонстрират как трябва да се почитат и уважават българските традиции !
Добавени коментари
Gost публикува:
01 Ноември 2025 | 18:23
А пък и със зурните,вече хептен показахте "българското".
Баба ви Гоша публикува:
01 Ноември 2025 | 09:52
Това звучи като: аз не съм циганин а съм мангал
....gostA. публикува:
01 Ноември 2025 | 09:31
КУКЕРИТЕ и Хелоуин не са християнски празници!















