На 4-ти март разложкото село Бачево отбелязва Тодоровден с традиционни конни състезания

03 Март 2017 | 05:28
0 коментара
Общество

На 4-ти март разложкото село Бачево отбелязва своя празник Тодоровден с традиционни конни състезания.

Селото е утвърден център за развитие на конен спорт и туризъм и събира стотици туристи от цялата страна и чужбина. С традиционните конски кушии и съпътстващи обичаи, го правят атрактивна дестинация и още по-привлекателно място. За местните жители Тодоровден е един от най-почитаните и зрелищни празници. Празнуването му от дълбока древност слави името на Бачево и бачевци и символизира любовта на хората към конете и природата.

Традиционно както всяка година Тодоровден в Бачево започва в 09:30 часа със Света литургия в църквата "Свети Димитър" за здраве на жителите и конете. В 10:00 часа е обичаят по захранване на конете на площада в селото, а от 11:00 часа започват конните състезания в м. "Власовица".

е

Тодоровден в Бачево се нарича още Конски Великден, Конски празник, Лудото Тудорче, Тудурица. Тези названия могат да се срещнат и в други населени места на страната. Според преданието, на този ден Свети Тодор забил копието си в земята, вързал за него коня си и отишъл при Бога да моли за лято. Светецът е представен като ездач на бял кон. Вички обичаи на този ден се правят за здравето на конете и на хората.

В българската култура е широко разпространена идеята за Свети Тодор, който е покровител на конете и зад гърба си носи лятото, а назад остават трудните, студени дни.

е снимка 1

Обредите при посрещане на своя празник, жителите на с. Бачево изпълняват с много емоция и трепет. Месят се ритуални хлябове, на които са изобразени фигури на коне, конска глава, конско копито. Освещават се в църква и се раздават за здраве на близки и съседи, като част от хляба се дава и на конете.

Традиционно на Тодоровден в Бачево се организират кушии, в които участват ергени и млади мъже, а спечелилият кон бива окичван с венци. Безспорно най-интересната част от ритуала е захранването на конете. Свекърви и снахи се подреждат в редица, като снахите са обърнати към изгрева на слънцето и се кланят по три пъти на своите свекърви, за да им покажат, че могат ниско да жънат жито, пшеница и овес.

Ритуалът по захранване на конете започва като се изпълняват песните „Ситен даж зароси, ой Тудо“ и „Тодоре ле, либе ле“. Едновременно с това ездачите се закичват със здравец. Конете се захранват със сол, захар, чесън, царевица и хляб.

И тази година десетки чужденци ще са сред зрителите на атрактивните кушии. Туристи от курорта Банско и от Пиринския край вече са дали заявка на хотелиерите да бъдат закарани в селището, което се слави с почитта към конете. В населеното място почти няма дом, в който да не се грижат поне за едно такова животно. Затова и Тодоровден е най-големият празник за местните хора. Най-интересни за гледане са кушиите, но много зрители събират и надпреварите за теглене на товари от тежките коне.

„Чужденците си правят селфита с конете, за тях е много вълнуващо преживяване. Има и такива, които от години отдъхват в района все по това време, за да са част от празника на Тодоровден”, твърдят жители на Бачево.

Добавете Вашия коментар

TOP