Концесионерите на банята в Благоевград привикани заради дълг от 283 000 лв., Хр. Ковачки обеща: До края на годината ще се разплатя
Комисията за следприватизационен и следконцесионен контрол в община Благоевград привика концесионерите на градската баня на първото за 2017 г. заседание заради натрупания сериозен дълг от 283 000 лв. към общинската хазна.
Справката, представена от Общинска администрация на сесията на Общинския съвет миналия петък, разкри, че за последните три години концесионерите не са погасявали вноските си по договора и със солидната лихва от над 10% дължимата сума набъбва непрекъснато.
През 2009 г. местният парламент даде на концесия за 25 г. градската баня на бизнесмена Христо Ковачки. С подписване на договора концесионерът бе задължен да направи инвестиции в размер на 4 200 000 лева през първите година и половина и при необходимост да извърши и смяна на довеждащ водопровод и модернизация за 600 000 лева. Две години по-късно съветниците намалиха размера на задължителните минимални инвестиции с 3 200 000 лв., след като стана ясно, че от Националния институт за паметниците на културата не разрешават надстрояване на сградата, която е архитектурен обект с местно значение. Така задължителните инвестиции, които концесионерът трябваше да направи, бяха свити до 1 500 000 лв., падна и концесионната такса, която от 144 000 лв. бе намалена на 83 000 лв. годишно.
През 2014 г. Хр. Ковачки продаде 73% от дяловете си във фирмата „Кристо 2008“, с която спечели 25-годишната концесия. Съдружници в бизнес начинанието му станаха синовете на бизнесмена Георги Шимбов - Никола, и на съветника от ВМРО Георги Васев - Стоян, когото представлява баща му.
На заседанието на Комисията за следконцесионен контрол миналата вечер, въпреки поканите към тримата концесионери, се отзовал само Христо Ковачки.
„Обеща, че още до края на седмицата ще внесе около 20 000 лв. по концесионния си договор и до края на годината дългът ще бъде изчистен“, информира председателят на комисията, общинският съветник Димитър Урдев. Той поясни още, че лихвите върху месечната вноска от 7 000 лв. са достатъчно високи, така че концесионерите имат интерес по-бързо да покрият задълженията си към общинската хазна, за да не се стига до предприемане на драстични мерки и прекратяване на концесията.
„Първата вноска от 33 000 лв. за октомври, ноември и декември 2016 г. вече съм направил, а до края на месеца ще внеса още 16 000 лв.“, съобщи вчера за вестник „Струма“ концесионерът Христо Ковачки. Той допълни още, че от общината са му представили погасителен план, към който да се придържа, за да навакса със задълженията.Струма