Кметът на Банско Стойчо Баненски поздрави Добринище за Гергьовден
06 Май 2026 | 16:43
0 коментара
Общество
Благоевград

Кметът на Банско Стойчо Баненски поздрави жителите и гостите на Добринище по повод Гергьовден, предаде репортер на Pirinsko.com.
„За мен е чест и радост да бъда тук сред вас и да ви поздравя за Гергьовден един от най-тачените национални и християнски празници, символ на храбростта, надеждата и обновлението. Днес Добринище показва нещо много ценно че традициите и обичаите продължават да живеят. Благодарение на четирите махали и на всички вас те оживяват с пълна сила. Чрез обичая „топене на китки“ виждаме красотата на любовта и вярата в доброто. Може би най-важното в този празник е, че храбростта не е само във воденето на битки. Храброст е да съхраним доброто в себе си и да го споделяме, както всички ние направихме днес. Пожелавам ви здраве и благоденствие. Нека Свети Георги пази и закриля всички. Нека заедно, обединени, да продължим да изграждаме бъдещето на Добринище и община Банско. Честит празник на всички именици!“, каза Стойчо Баненски.
Празникът започна още вечерта на 5 май, когато по стар обичай всяка махала извърши традиционното топене на китки, а рано сутринта от събраните цветя бяха сплетени венци.
Светлият празник отново показа, че традициите в Добринище продължават да се предават между поколенията, вплитайки минало, настояще и бъдеще в живия дух на българските обичаи.
„За мен е чест и радост да бъда тук сред вас и да ви поздравя за Гергьовден един от най-тачените национални и християнски празници, символ на храбростта, надеждата и обновлението. Днес Добринище показва нещо много ценно че традициите и обичаите продължават да живеят. Благодарение на четирите махали и на всички вас те оживяват с пълна сила. Чрез обичая „топене на китки“ виждаме красотата на любовта и вярата в доброто. Може би най-важното в този празник е, че храбростта не е само във воденето на битки. Храброст е да съхраним доброто в себе си и да го споделяме, както всички ние направихме днес. Пожелавам ви здраве и благоденствие. Нека Свети Георги пази и закриля всички. Нека заедно, обединени, да продължим да изграждаме бъдещето на Добринище и община Банско. Честит празник на всички именици!“, каза Стойчо Баненски.
Празникът започна още вечерта на 5 май, когато по стар обичай всяка махала извърши традиционното топене на китки, а рано сутринта от събраните цветя бяха сплетени венци.
Света литургия за здраве, мир и дълголетие бе отслужена в храм „Св. Ап. Петър и Павел“, последвана от празничен водосвет.
На площада в града се проведе тържествена програма с традиционен гергьовски ритуал, детско хоро, представяне на местните махали и награждаване на участниците в обредните надигравания. Накрая жителите и гости на града се хванаха на общи народни хора, създавайки празнична атмосфера и усещане за съхранена българска традиция.
На площада в града се проведе тържествена програма с традиционен гергьовски ритуал, детско хоро, представяне на местните махали и награждаване на участниците в обредните надигравания. Накрая жителите и гости на града се хванаха на общи народни хора, създавайки празнична атмосфера и усещане за съхранена българска традиция.
Светлият празник отново показа, че традициите в Добринище продължават да се предават между поколенията, вплитайки минало, настояще и бъдеще в живия дух на българските обичаи.















