Кметове и представители на горския сектор дискутираха добивът на дървесина и лошото състояние на селските пътища в община Благоевград
Добивът на дървесина и лошото състояние на селските пътища в община Благоевград, които се разрушават от камионите с дърва бяха основните акценти в дискусията, която проведоха днес кметовете на кметства и кметски наместници с представители на ЮЗДП и ДГС-Благоевград, предаде репортер на Pirinsko.com.
Председателят на Асоциацията за европейско развитие на българското село“ и кмет на село Дъбрава Росен Георгиев, настоява за определяне на подходящи терени за добив на дърва.
Кметовете предложиха да бъде дадена възможност на желаещите да използват дървесина за огрев, не само от иглолистни, както досега, но и от широколистни видове. По отношение състоянието на горските пътища инж. Дамян Дамянов, директор на ЮЗДП-Благоевград обяви, че е в ход процедура за закупуване на багери, които ще бъдат използвани за оперативна дейност.
Инж. Дамянов поясни, че министерството и предприятието обръщат специално внимание на проблема с извозването на дървесината. Има нарочни указания протоколите, с които се разрешава добива на дървесина, да бъдат съгласувани с кметовете. Директорът на ДГС-Благоевград Калин Зашев информира кметовете, че за тази година са комплектовани 2 400 кубика дърва. Количеството е достатъчно според инж. Зашев да удовлетвори нуждите на желаещите.
Той подчерта, че не всички кметове са предоставили предварителните списъци на нуждаещите се, и ги призова да изготвят съответните справки за новия отоплителен сезон.
"Никакъв проблем няма да комплектуваме част и широколистни дърва, които да бъдат дадени на населението. Контингентът за местно население се раздава срещу представяне на списъци от кметовете. Действително няма равномерно разпределение на иглолистни и широколистни удобни обекти по селата, но това, което стана в Петрич, аз ви обещавам, че ще стане и тука. През 2012 в Петрич имаше такова събиране с кметовете, нещата бяха същите, сега там са доволни, да се надяваме, че и тука ще сте доволни. Никакъв проблем няма да комплектуваме част и широколистни дърва, които да бъдат дадени на населението. За нас е по-важно населението да е доволно“, коментира инж. Дамян Дамянов, като допълни, че от миналата година Министерството и Югозападно държавно предприятие обръщат специално внимание на проблема с извозване на дървесината.
На срещата кметският наместник на селата Бучино и Лисия Стоян Ников съобщи, че има подадена жалба от жителите на с.Лисия, защото пътищата там са съсипани тотално.
„Тези протоколи, които се изготвят с фирмата ползвател преди започване на работа, би трябвало да се подписани от съответния кметски наместник. Това е задължение на всеки един директор на стопанство. При сключване на договора се съставя такъв протокол, след като приключи работата в обекта, би следвало пътят да бъде възстановен в състоянието, в което е приет. Много са пътищата, много са проблемите, не става с магическа пръчка", обясни С. Ников.
"Сега сме направили процедура за доставка на собствени багери, които ще разпределим по стопанства с цел решаване на такива оперативни проблеми. За всяка една фирма има транспортна схема, би трябвало да е указано от къде трябва да минават автомобилите, да не нарушават земеделски земи, така че има създаден ред“, добави инженер Дамян Дамянов.
„Днешната инициатива на „Асоциацията за европейско развитие на българското село“ цели подобряване на комуникацията между представителите на местната власт и горския сектор“ – заяви председателят на асоциацията Росен Георгиев.
Предстоят и следващи дискусии по проблемите в горския сектор, касаещи местната власт на територията на община Благоевград.