Иван Петлешков: Борбата с наркотиците и пътната безопасност не може да бъде „акция за ден“

Бизнесменът от Пловдив Иван Петлешков излезе с остра позиция в социалните мрежи след обявената от вътрешния министър Иван Демерджиев мащабна полицейска операция в цялата страна. Основните акценти в акцията са борбата с разпространението на наркотици, особено около училищата, както и пътната безопасност.
В публикацията си Петлешков подчертава, че темите не са „кампанийни“, а лична кауза, за която се бори от години чрез сигнали до институциите, граждански инициативи и обществени действия.
„За мен това не са кампанийни теми, а каузи“, заявява той.
По думите му през годините е подавал множество сигнали до МВР за проблеми, свързани с наркоразпространението и липсата на адекватна реакция от страна на институциите. Той припомня и случаи, при които е настоявал за оставки на ръководители в пловдивската полиция заради бездействие.
Особено внимание в позицията му заема случай с дилъри, които според него необезпокоявано са продавали наркотици в близост до основно училище в Пловдив. Темата доби публичност след журналистическо разследване на Тина Ивайлова, след което полицията е предприела действия.
Петлешков припомня, че по време на разследването са били поръчани наркотици онлайн до адрес в близост до дома на тогавашния главен секретар на МВР, а министър на вътрешните работи по това време е бил именно Иван Демерджиев.
„Това не трябва да бъде моделът в една нормална държава — първо медиен шум, после реакция на МВР“, посочва той.
Бизнесменът акцентира и върху инициатива, стартирала преди две години между Община Пловдив и частни охранителни фирми, при която патрули са били разположени в близост до училища с цел наблюдение за дилъри и съдействие на органите на реда.
Въпреки че приветства заявката за национална акция, Петлешков заявява, че приема думите на министъра „с внимание, но и с необходимата доза скептицизъм“.
Според него досегашните мандати на Демерджиев като вътрешен министър не са довели до реални резултати в борбата с наркоразпространението.
„Очаквам реална работа, постоянство и резултати — не еднодневни акции пред камерите“, заявява още той.
В позицията си Петлешков подчертава, че борбата с наркотиците около училищата трябва да бъде постоянен ангажимент, а не временна операция. По думите му пътната безопасност също изисква дългосрочен контрол, превенция и еднакво прилагане на закона към всички граждани.
В заключение той призовава институциите да не допускат двойни стандарти и да реагират на всички сигнали, независимо кого засягат.
„Децата ни трябва да бъдат защитени. Улиците ни трябва да бъдат по-безопасни. А институциите трябва да докажат, че законът важи еднакво за всички“, завършва позицията си Иван Петлешков.






