Инж. Благой Кишев, ДГС "Добринище": Ежедневно се борим с нарушители в държавните горски територии
Ежедневно се борим с нарушители в държавните горски територии. Това каза за Pirinsko.com инж. Благой Кишев, директор на ТП „ДГС Добринище“.
По думите му, в повечето случай става дума за системни нарушители, които ежедневно влизат в горските масиви с високо проходими коли и джипове.
„В най-общи линии мога да кажа, че борбата с такъв тип нарушители е много сложна. В четвъртък проведохме среща при кмета на Банско– Георги Икономов с представители на Югозападно държавно предприятие, кмета на Разлог също присъстваше, както и директори на горски стопанства и РПУ– та, на която обсъдихме предприемането на съвместни действия в тази посока“, посочи инж. Кишев.
Той добави, че горските стопанства са първата инстанция на ниво държавни горски стопанства, които имат ангажимента да констатират нарушение и напишат акт на провинилия се.
„В работата си се стремим наистина да направим всичко, което зависи от нас и разбира се е в нашите правомощия. Стараем се да не се допускат грешки в актовете, в констатирането на нарушенията, но когато нещата минат на по-горна инстанция не можем да направим нищо. Това, което зависи от нас, а именно да опишем всичко подробно го правим“, подчерта инж. Кишев.
Той коментира, че обикновено актовете завършват с обжалване в съда, делата се точат с години, а междувременно нарушителя си купува друга кола и продължава да извършва нерегламентирани дейности. В местността „Църнако“ се извършват денонощни проверки и има постоянни патрули, заради честите нарушения.
По думите му, най- скорошният случай там е от 30 март, когато е получил сигнал от свои горски служители, че в района са влезли два джипа с ремаркета.
„15 минути по-късно получих втори сигнал, че същите са започнали да режат дървета. Понеже имаме чести нарушения в този район и по-конкретно в местността „Църнако“ бях разпоредил и имах денонощни проверки и патрули там. Когато отидох на място, за да ръководя лично акцията, тъй като става въпрос за системни нарушители, приближихме до мястото където се сечеше незаконно, завардихме всички изходи, констатирахме, че режат незаконно и се обадихме за да поискаме съдействие от РПУ – Банско и РПУ – Разлог, защото там е границата между трите землища и не се знаеше по кой път ще поемат нарушителите. В последствие взехме служител от РПУ – Банско, който да ни съдейства, защото винаги при задържане на такива нарушители имаме проблеми – скачат ни на бой, обиждат ни и т.н. Акцията по залавянето им продължи няколко часа, защото изчакахме да натоварят ремаркета, за да може да задържим колите като доказателство за незаконната сеч“, посочи инж. Кишев и добави, че след като нарушителите са приключили с натоварването и тръгнали, служител на горското стопанство със стоп палка им подал сигнал да спрат, но те отказали.
„Тръгнаха напред и след около 20 метра спряха, откачиха ремаркетата и потеглиха. След още около 10 – 15 метра им преградихме пътя, за да не могат да избягат. Тук е момента да изкажа благодарностите си на РПУ – Банско и РПУ – Разлог за оказаното съдействие“, коментира директорът на горското стопанство.
Благой Кишев уточни, че по случая вече се води досъдебно производство. Изсичането дори на две дървета може да доведе до негативен ефект върху гората.
По думите му, обикновено площта в която нарушителите изсичат дървета не е голяма.
„Например, това което констатирахме при задържането на двата автомобила с две ремаркета и два моторни триона в местността „Църнако“ е, че те бяха отрязали строителна дървесина, която е на метър и двадесет сантиметра, която се ползва и за бичене на детайли. В подобни случаи нарушителите влизат, взимат трите най-големи секции от едно дърво, а останалото оставят на място, но за да докарат два кубика материал изсичат доста дървета“, посочи инж. Кишев.
Той коментира, че като цяло борбата трябва да бъде насочена не само към нарушителите, но и към ползвателите и поръчителите на дървесина, защото нарушителите са само част от цялото и трябва да се проследи схемата – да се разбере къде отива цялата дървесина, кой поръчва тя да се сече незаконно и кой я плаща.
По случай предстоящата Седмица на гората искам да апелирам към всички граждани, които стават свидетели на незаконни действия по добив, транспортиране, продажба или съхранение на дървесина да подават сигнали на тел.112.
Нека заедно опазим зеленото богатство на България!
Припомняме, че трима системни нарушители в държавните горски територии, водени от Лазар Юруков с прякор Лъки от Разлог бяха задържани от служители на "Държавно горско стопанство Добринище", Югозападното държавно предприятие и Районните полицейски управления в Банско и Разлог.
Съвместната акция бе проведена на 29 март, около 22 часа, в местността "Църнако", която е известна с високата концентрация на нарушения в горите. Бракониерите са заловени при опит да превозват незаконно добитата от тях дървесина.
При акцията са конфискувани два високопроходими джипа, оборудвани с ремаркета, както и два бензиномоторни триона, с които е извършена сечта. Задържани са също около 3,5 куб. метра иглолистна строителна дървесина от черен бор.
По случая се води дознание и е сезирана Районна прокуратура - Разлог. Комисия установява на място нанесените щети на държавните горски територии.
Лазар Юруков е многократно задържан за различни нарушения в държавните гори в района на Разлог, Добринище и Симитли. От 2001 г. до момента има 35 съставени акта, съобщиха от ЮЗДП и ОДМВР - Благоевград.