За пръв път учени имплантираха изкуствени кафяви мастни клетки у мишки и наблюдаваха как тези гризачи отслабват, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Т.нар. кафява мазнина е консуматорка на енергия и следователно има благотворен ефект, за разлика от т.нар. бяла мазнина, за която се смята, че е с вреден ефект.
"Кафява" мазнина може да бъде възпроизведена в лабораторна среда и имплантирана в тялото, за да се предоврати наддаването на телесно тегло и да се намали нивото на гликемия. Това бе установено от учени от Калифорнийския университет в Бъркли.
"В тази област в момента се извършват много проучвания - заяви ръководителят на изследването Андреас Щал. - Екипът ни е първият, успял да имплантира у мишки изкуствени кафяви мастни клетки и доказал, че тези клетки имат очаквания ефект върху телесната температура и метаболизма."
За целите на изследването учените използвали стволови клетки, получени от клетки от бяла мастна тъкан, описвана често като "лоша" мазнина. След това създали гел, за да поддържат способността на стволовите клетки да се превърнат в кафяви мастни клетки.
За разлика обаче от клетките на кафявата мастна тъкан, които се формират по време на бременността, в случая всъщност става въпрос за бели мастни клетки, станали консуматорки на енергия.
Редица предишни изследвания показаха, че е възможно бели мастни клетки да се превърнат в кафяви и обратно и че ниските температури могат да допринесат за превръщането на бели адипоцити в кафяви.
За да създадат кафяви мастни клетки, без да понижават температурата, учените поставили стволови клетки върху подобна на скеле миниатюрна структура - нещо като мрежичка, която изпълнява роля на триизмерен еластичен хидрогел, включващ хиалуронова киселина и кратки протеинови секвенции, които могат да окуражат създаването на "кафява" мазнина и да стимулират метаболизма.
Учените инжектирали подкожно структурата у генно модифицирани мишки. В организма на гризачите гелът се полимеризирал, превръщайки бели мастни клетки в кафяви. Тогава учените констатирали, че телесната температура на мишките, у които са имплатирани кафяви мастни клетки, се е повишила с 1 градус Целзий.
В контролната група не било регистрирано покачване на телесната температура. Освен това след като двете групи гризачи приели храна с голямо съдържание на мазнини, наддаването на телесно тегло у мишките, у които били имплантирани кафяви мастни клетки, било два пъти по-малко, а нивото им на гликемия - по-ниско. Резултатите от изследването са публикувани в Diabetes.
Източник: БТА