Гришо обърна френски ветеран на старта в Ротердам

10 Февруари 2015 | 05:11

Григор Димитров започна с победа участието си на силния турнир ABN AMRO World Tennis Tournament в Ротердам. Състезанието е с награден фонд от 1,600,855 евро. Българинът спаси два мачбола и постигна обрат, като се наложи над французина Пол-Анри Матийо с 4:6, 7:6 (2), 6:2.

Французинът, който си осигури място в основната схема след победа с 6-3 7-6(1) над Юрген Мелцер, е на 33 години и е №96 в световната ранглиста. Това беше втори мач помежду им, след като през 2012 г. Матийо пречупи първата ни ракета на четвъртфиналите в Базел след два тайбрека – 7:6 (2), 7:6 (4).

Григор успя да вземе реванш от французина и си осигури 18 840 евро от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста. В спор за място на четвъртфиналите сега ще се изправи срещу победителя от мача между Давид Гофен и Жил Мюлер.

Мачът започна трудно за Григор, който беше принуден да отразява точка за пробив. Българинът все пак го спечели и поведе с 1:0, но вторият гейм, която продължи повече от 10 минути, беше взет от съперника му. Последва изненадващ пробив в сервирането на Гришо, а Матийо затвърди пробива след нова грешка на българина. Димитров намали изоставането си след гейм на нула. Французинът обаче ликува накрая на този оспорван сет след 6:4.

Вторият сет започна с първа двойна грешка за Григор, след което я неутрализира със силен сервис. Два аса доведоха до 40-15, след което затвори гейма си с бекхенд по правата. После двамата взимаха подаванията си, докато дойде нов пробив за Матийо. След поредна двойна грешка на Григор ветеранът поведе с 30-0, а дълбок ретур осигури три точки за пробив на французина. С бомба от сервис той отрази първата, но с атака на мрежата Пол-Анри реализира втория брейкбол за 3:2.

С възхновена, сърцата и много технична игра Матийо поведе с 5:3. Димитров все пак оцеля и след ас и премерени отигравания намали на 5:4. При сервис на французина Гришо поведе с 30:0, но изпусна аванса си и трябваше да премине през още трудни моменти, преди да направи пробив и да изравни геймовете - 5:5. Нещата стигнаха и до тайбрек след 6:6. Тогава нашата първа ракета намали значително грешките си и набързо поведе с 3:0 след два минипробива, а затвори сета с брилянтен ас за 7:6 (2).

Третият сет започна с български пробив на нула. Григор взе следващия гейм и дръпна с 2:0. Французинът прекъсна серията на Григор със стабилен сервис гейм – 2:1, за да дойде пореден гейм на нула за Димитров за по-малко от две минути, после нов пробив и резултатът стана 5:1. Силите на ветерана стигнаха само за още един гейм – 5:2, българинът не остави никакво съмнение в превъзходството си и грабна победата с 6:2. Мачът продължи над 2 часа и 09 минути.

След последната точка Матийо отказа да поздрави българина, тъй като бе бесен на едно съдийско решение от тайбрека на втория сет. На първото разиграване от тайбрека удар на французина бе отсъден в аут, а на повторението се видя, че топката е закачила линията. Матийо искаше точката да му бъде зачетена, Григор настоя да се преиграе. Съдията удовлетвори искането на Димитров и заради това беше реакцията на французина.

Григор е поставен под №5 в схемата на турнира. Той дебютира тук през 2009 г. и в него записа първия си успех срещу тенисист от Топ 10, побеждавайки Томаш Бердих на 17-годишна възраст. След това загуби от Рафаел Надал в три сета. През 2011 г. Димитров бе победен от Жо-Вилфред Цонга в първия кръг.

Две години по-късно хасковлията регистрира най-доброто си представяне в Ротердам, стигайки до полуфиналите. Миналата година Гришо бе отстранен от Ернест Гулбис във втория кръг.

ГРИГОР ДИМИТРОВ - ПОЛ-АНРИ МАТИЙО 4:6, 7:6 (2), 6:2