Гимназисти в Гоце Делчев се обучиха за оказване на първа долекарска помощ
18 Февруари 2026 | 15:19
0 коментара
Общество
Благоевград

Днешният ден в ПМГ „Яне Сандански“ премина под знака на една от най-важните житейски каузи – опазването на човешкия живот. Над 260 наши ученици се включиха в специализирано практическо обучение за реакция при спешни състояния и работа с автоматичен външен дефибрилатор.
Инициативата е резултат от успешното сътрудничество между:
– Фондация „Гоцеделчевци за града и региона“ – в лицето на Мария Дечина и Васил Чилев, които инициираха събитието;
– Фондация „Първите три минути“ – чиито доброволци предадоха своя ценен опит на младежите;
– С пълната подкрепа на директора на ПМГ – г-жа Елка Божикова.
Представителите на Фондация „Гоцеделчевци“ споделиха, че целта е след успешното закупуване на дефибрилатор за спортна зала „Неврокоп Арена“ училищата в града да разполагат с такова устройство, защото в критичен момент всяка секунда е ценна, а подготовката на младите хора е ключът към спасения живот.
Учениците ни:
– наблюдаваха професионални демонстрации за оказване на първа помощ;
– се включиха активно, упражнявайки техники за сърдечно-белодробна реанимация;
– научиха как да действат смело и координирано в „първите три минути“ от инцидента.
Организаторите на обучението споделиха: „Гордеем се с младите хора, които показаха изключителна отговорност! Да знаеш как да помогнеш на човек в беда, е най-важният урок, който можем да преподадем!“.
Инициативата е резултат от успешното сътрудничество между:
– Фондация „Гоцеделчевци за града и региона“ – в лицето на Мария Дечина и Васил Чилев, които инициираха събитието;
– Фондация „Първите три минути“ – чиито доброволци предадоха своя ценен опит на младежите;
– С пълната подкрепа на директора на ПМГ – г-жа Елка Божикова.
Представителите на Фондация „Гоцеделчевци“ споделиха, че целта е след успешното закупуване на дефибрилатор за спортна зала „Неврокоп Арена“ училищата в града да разполагат с такова устройство, защото в критичен момент всяка секунда е ценна, а подготовката на младите хора е ключът към спасения живот.
Учениците ни:
– наблюдаваха професионални демонстрации за оказване на първа помощ;
– се включиха активно, упражнявайки техники за сърдечно-белодробна реанимация;
– научиха как да действат смело и координирано в „първите три минути“ от инцидента.
Организаторите на обучението споделиха: „Гордеем се с младите хора, които показаха изключителна отговорност! Да знаеш как да помогнеш на човек в беда, е най-важният урок, който можем да преподадем!“.






