Гадене и влошено зрение - признак за предозиране с витамини
В сезона на авитаминозите лекари и медии постоянно ни казват, че трябва да “попълним” организма си с витамини, с които е пълно в аптеките. Но доколко полезни са аптечните витамини, могат ли да бъдат приемани без рецепта и възможно ли е да се предозират?
Може ли да укрепим здравето си с витамини и минерали?
Лечение и предотвратяване на развитието на инфекции и грип с помощта на високи дози витамин С, или аскорбинова киселина, е напълно безсмислено и дори опасно. Въпреки това дефицитът на много витамини и микроелементи може наистина да повлияе зле на състоянието на имунитета и да направи заболяването по-продължително и тежко. Трудно е да се изолират отделните витамини и микроелементи, които влияят положително на състоянието на имунитета, тъй като те работят в тясно сътрудничество, а имунната система е твърде сложна и многокомпонентна. Ето защо е необходимо постоянно да следите храната ви да е разнообразна, а в периодите, които са особено оскъдни на ценни вещества, да ги приемате допълнително - под формата на витаминно-минерални комплекси, но не повече от препоръчваните дози.
При кои заболявания витамините са особено ефективни?
Освен сезонни профилактични курсове веднъж или два пъти годишно се препоръчва употребата на мултивитамини при по-големи физически и умствени натоварвания, след преболедувани сериозни заболявания, при дългосрочно спазване на ограничителни диети, както и по време на решаващи периоди от живота като бременност и кърмене. За тази цел има специално създадени комплекси.
Освен това при идентифициране на специфични здравословни проблеми лекарят може да препоръча приемането на едни или други витамини и микроелементи. Например, при желязодефицитна анемия - препарати с желязо и витамин С, а ако анемията е причинена от липсата на витамин В12 или фолиева киселина прием на тези витамини.
Как да разберем дали ни липсват витамини или минерали?
Симптомите на хиповитаминоза, когато количеството на витамините е под нормата, често се приписват на умора, липса на сън, стрес. Човек чувства хронична умора, сънливост, отпадналост, апатия или обратно - раздразнителност, косата и ноктите са крехки и без блясък. Но същите симптоми могат да се проявят в началните етапи на доста опасни болести, така че ако се почувствате зле, трябва да се консултирате с лекар, преди да започнете да приемате мултивитамини.
Що се отнася до липсата на минерали, дефицитът на желязо има най-характерните признаци. Анемията се проявява с бледност, умора при най-малкото усилие, задух и сърцебиене, влошаване вида на кожата, ноктите и косата. Ако няма достатъчно йод, функцията на щитовидната жлеза страда. В детска възраст тя засяга психическото и физическото развитие. Дефицитът на магнезий и калий се проявява с нарушена сърдечна дейност и конвулсии, недостигът на калций - чрез остеопороза. Въпреки това обикновено са необходими допълнителни тестове за окончателната диагноза.
Може ли да си набавим достатъчно витамини от храната?
Възможно е, но само хипотетично, ако се храните изключително правилно, разнообразно и само с максимално пресни и наситени с витамини храни от всички групи: зърнени, бобови растения, зеленчуци, плодове, риба, месо, яйца, млечни продукти и т.н. В същото време дневното количество витамини и микроелементи, необходими на човека, ще се съдържат в доста голямо количество от тази така “идеална” храна и ще имат калорично съдържание, което е несъвместимо с начина на живот на съвременния градски жител. Това означава, че, за да се поддържа стабилно тегло, ще трябва значително да се увеличи физическата активност.
Поради интензификацията на селското стопанство плодовете и зеленчуците няма откъде да поемат всички необходими микроелементи и “източници“ за синтеза на витамини. Дори ябълките от един и същи сорт преди петдесет години са съдържали много повече витамини от днешните. А това означава, че, за да получите същата доза, сега трябва да изядете не една, а да речем, три такива ябълки!
Ето защо, учените са уверени, че без допълнително въвеждане на витамини и микроелементи под формата на специални препарати и обогатени продукти, е малко вероятно да успеем да си ги набавяме.
Термичната обработка убива ли витамините?
Да, за съжаление е така. Някои витамини са много чувствителни към топлина. Един от най-“крехките” в това отношение е витамин С. Ето защо е по-добре да се ядат зеленчуците и плодовете колкото е възможно в сурово състояние.
Мастноразтворимите витамини A, D, E, K са по-малко податливи на разрушаване под влиянието на топлина.
Как правилно да избираме витамините в аптеката?
Ако приемът на витаминно-минерални комплекси е с цел профилактика, без наличието на сериозни проблеми със здравето, може и сами да си закупите стандартен комплекс, съдържащ по малко от всички витамини. При това трябва да е подбран в съответствие с възрастта. Това няма да навреди на здравето ви и ще ви помогне да се справите със сезонната авитаминоза. В останалите случаи е по-добре да се консултирате с лекар.
Може ли да се предозират витамините?
Хроничната хипервитаминоза е вероятна при продължителен прием на “аптечни” витамини със значително превишаване на препоръчваните дози. Но дори и при еднократен прием на голяма доза е възможно остро отравяне. Особено опасно е да се прекалява с мастноразтворимите витамини, които се натрупват в тялото. При хипервитаминоза с витамин D например може да се появи гадене, повръщане, слабост, изпотяване, тремор, гърчове, повишена температура и сърдечни аномалии, а предозирането на витамин А може да доведе до влошаване на зрението, обрив, главоболие и нарушена чернодробна функция. При тежки случаи на хипервитаминоза е възможна дори смърт.
Но добрата новина тук е, че не е възможно да развиете хипервитаминоза, ако си набавяте витамините при консумирането на естествени храни.
Три възстановяващи продукта
Пшенични кълнове
Един от най-лесните начини за справяне с дисбаланса на витамини са пшеничните кълнове. За да си направите витаминна градина на перваза на прозореца ще ви трябва само 1 чаша зърна. Когато купувате посадъчен материал, уточнете дали зърното е било обработено със специално съединение срещу гризачи. Консумирането на кълнове от такава пшеница е опасно за здравето. Пшеничните кълнове са източник на много витамини, микроелементи, ензими.
Бирена мая
Бирената мая е не по-малко полезна в борбата срещу авитаминозата. Тя съдържа 14 витамина: група В (осигуряват нормалното функциониране на централната и периферната нервна система, предотвратяват появата на болестта на Паркинсон, ускоряват регенерацията на клетките, подобряват зрението, забавят процеса на стареене), както и С, D, Е, F, PP, 17 аминокиселини, калий, хром, калций, селен, фосфор, цинк, желязо, натрий, сяра, мед и други микроелементи. Предимството на бирената мая е, че всички витамини, които съдържа са водоразтворими и следователно не могат да се натрупват в тялото. Най-добре е да си купувате бирена мая от аптека. Консумирайте според инструкциите. Има широко разпространено схващане, че бирената мая може да бъде заменена с бира. Единственият проблем е, че висококачествената бира, която е направена от естествени дрожди, е рядко срещана днес.
Ленено масло
Друг съществен продукт в борбата срещу авитаминозите е лененото масло. Той е признат естествен източник на омега-3 и омега-6 мастни киселини, които се съдържат в лененото масло повече, отколкото в добре познатото рибено масло. Интересното е, че когато се използва ленено масло, метаболизмът се нормализира. А това е правилният начин да се справим с излишните килограми. Нормализираният метаболизъм е защита срещу болести като диабет, атеросклероза и дори рак.
Милена ВАСИЛЕВА