България отбелязва 141 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски
България отбелязва 141 години от обесването на Васил Иванов Кунчев - български революционер, идеолог, организатор на българската национална революция и национален герой, който може да служи за пример на всеки един българин.
Годишнината ще бъде почетена в цялата страна с възпоменателни чествания, поклонения пред паметника на Дякона, а на 19 февруари ще бъде отслужена панахида в негова памет.
Васил Левски е една от най-ярките и почитани личности в българската история. Той основава Вътрешната революционна организация (ВРО), както и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Не случайно е наричан Апостола на свободата. По време на османското иго, Левски организира и създава тайни комитети, разработвайки стратегия за освобождението на страната. По-късно ВРО се превръща в здрава основа за организаторите на Априлското въстание.
Левски е заловен от турската полиция на 27 декември 1972 година до Къкринското ханче. Причината за залавянето му е предателство от съмишленик, за името на който все още се спори. Предполага се, че предателят е или съучредителят на комитета в Ловеч Поп Кръстьо, или председателят на комитета Марин Поплуканов.
Смъртната присъда на Дякона е издадена на 14 януари и потвърдена на 21 януари 1973 година. Минути, преди да затвори очи завинаги, Васил Левски казва: "Аз съм първият, но след мен ще има хиляди... Каквото съм правил, в полза народу е." Той вярва до последно, че смъртта му не е напразна и се държи юнашки до последния си миг.
Васил Левски е една от българските исторически личности, които ни карат да се чувстваме изключително горди като българи. Мисълта за делата му обаче ни засрамва и ни кара да се питаме има ли между нас все още такива герои. Каквото и да кажем за Апостола, ще е малко, защото той отдаде живота си на освобождението на България от османско иго.