Благоевград се включва в кампанията на Омбудсмана „Синьо лято“
От днес в 12 града на страната стартира националната кампания на омбудсмана Диана Ковачева „Синьо лято“, насочена в подкрепа на детското психично здраве на подрастващите.
Целта на инициативата е да подпомогне децата и техните родители да преодолеят последиците от изолацията, причинена от COVID – 19, като партньори са местните омбудсмани, неправителствени организации и БЧК.
Кампанията на омбудсмана е провокирана от сигнали на родители, родителски организации и детски психолози, които алармират за тревожни симптоми у подрастващите в следствие на локдауна. По тази причина от днес до 18 юни, психолози и експерти ще консултират безплатно родители и деца. Пълният списък на контактите за записване на желаещите са публикувани по-долу.
Омбудсманът открива и горяща телефонна линия за записване 0896 760 007 и имейл [email protected] за задаване на конкретни въпроси от ученици и родители, ако съществува притеснение за споделяне на проблемите очи в очи с психолог.
Изследване на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) сред близо 1 000 деца сочи, че заради намалени социални контакти по време на изолацията половината от интервюираните ученици са изпитвали отрицателни чувства на самотност, несигурност, раздразнителност, тревожност. Над 35% от родителите са преценили, че психичното здраве на техните деца е влошено. 60% от учителите са споделили, че служебните им ангажименти са нараснали значително по време на дистанционното обучение и 44% от тях са съобщили за влошено психично здраве.
При проучването децата са споделили, че сравнено с периода преди COVID-19 изпитват 2 пъти повече страх и тревога, 5 пъти повече скука, 3 пъти повече гняв, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече носталгия и тъга, 4 пъти повече самота, 3 пъти повече разочарования, 2 пъти повече безпомощност и безполезност.
„От днес започва кампанията „Синьо лято“, ще записваме деца и родители за безплатни консултации с детски психолог, те могат да го направят на горещия телефон 0896 760 007, като има информация и на сайта на националния омбудсман и на местните омбудсмани. В София приемните са две, а в страна са разкрити в 11 града. Получих много жалби от родители, които са разтревожени, че след изолацията учениците се усещат тревожни и по-малко мотивирани да се върнат в една по-контролирана и стриктна среда, каквато е присъствената форма на обучение, и когато след моя среща с ученици от Столичната професионална гимназия „Княгиня Евдокия“ те ми казаха, че биха се срещнали с психолог, но ако може това да е анонимно, реших още в петък и поставих имейл адрес на сайта на омбудсмана, където деца и родители могат да напишат въпроси към психолози“, заяви по-рано днес доц. Ковачева пред БНР.
Партньори в Кампанията са още: Сдружение „Дете и пространство“, БЧК – Пловдив, Сдружение „Нови хоризонти“ – Смолян, Център за обществена подкрепа – Велико Търново, Център за обществена подкрепа – Варна, Свободен младежки център – Видин, Дневен център за деца с увреждания – Ранна интервенция – Русе и Център за социална рехабилитация и интеграция за деца и юноши в гр. София „Таралежи“.
КОНТАКТ ЗА ЗАПИСВАНЕ НА ЖЕЛАЕЩИТЕ ПО ГРАДОВЕ:
ГРАД СОФИЯ
Институцията на Омбудсмана и
Център за социална рехабилитация и интеграция за деца и юноши „Таралежи“
Горещ телефон: 0896 760 007 – Христина Рангелова
Горещ имейл: [email protected]
Адрес: ул. „Георг Вашингтон“ № 22
E-mail: [email protected]
ГРАД БЛАГОЕВГРАД
Обществен посредник на Община Благоевград – доц. д-р Валентин Василев
Адрес: пл. „Георги Измирлиев – Македончето“ № 1, стая 410
Телефон: 073 867 750
E-mail: [email protected]