Без паника: Ако ви ухапе змия, снимайте я и покажете на доктора

13 Юли 2025 | 17:33
1 коментара
Любопитно
България
Без паника: Ако ви ухапе змия, снимайте я и покажете на доктора

Лятото е сезонът, в който змиите излизат на слънце и много хора, тръгнали на излет в парка или в планината сигнализират за риска. Има и случаи на ухапвания. 

В България се срещат 17 вида змии, като 4 от тях са отровни. Напоследък зачестиха сигналите на граждани, че забелязват змии в различни краища на страната.

Ето важни съвети относно тези опасни животни и какво трябва да знаем за тях.

"Усойницата се среща високо в планините над 1700 метра, където тя се припича. Много често излиза на пътечки на планински пътища.  Просто човек трябва да си гледа в краката внимателно и тя бяга", разказа ентомологът д-р Марио Лангуров, пред Нова.

"Ако дивата змия бъде притеснена по един или друг начин, ще направи всичко възможно да се защити", посочи докторантът към БАН Георги Кръстев.

Кръстев сподели, че е бил ухапван два пъти от змия.

"И двата пъти буквално си го изпросих. Няма болка от самото ухапване, то е като убождане от трън. Последиците след това са неприятни - оток, сънливост, уголемяване на езика, подуване на лимфни възли. След 24 часа нямаше и следа нито от ухапването, нито от усещането", разказа той.

Според специалисти след ухапване е важно човек да снима змията и да я покаже на докторите.

"Това, което може да направи, е да се сложи студено, да се държи ухапаното място, ако е на крайник, по-нависоко вдигнато и човек да потърси незабавно лекарска помощ", обясни д-р Иво Парев.

Добавени коментари

И не забравяйте ! публикува:
14 Юли 2025 | 10:47
Събирайте снимките. Ще направим фотоизложба.

Добавете Вашия коментар

TOP