Заведенията в района на Кресненското ханче масово спипани в кражба на вода от р. Дивилска
Години наред заведенията в района на Кресненското ханче са ползвали речно водохващане на река Дивилска за водоснабдяване на обектите си без разрешително за водовземане.
На това се натъкнаха експертите от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ при проверка на района, в която се оказало, че масово търговците пестят сметки от вода, ползвайки водовземното съоръжение, за което не плащат нищо.
В резултат с актове от проверките излязоха „Крис Наси Дари“ ЕООД на Мария Милушева от гр. Кресна, собственик на мотел-ресторант „Струма“, ЕТ „Тисата – Димитър Христосков“ от гр. Кресна, който държи комплекс „Митьов хан“, „Мерина – 58“ ЕООД на съгражданина им Йордан Мерянов – собственик на мотел-ресторант „Мерина“, и ЕТ „Христо Стаменов“ от Кресна, стопанисващ заведение за бързо хранене в Кресненското ханче, част от обект комплекс „Рай“.
По чл. 200 от Закона за водите всеки от тях ще получи наказателно постановление за 150 до 20 000 лв. в зависимост от това какъв обем вода е черпил.
Под ударите на същия член са и „Тема консулт“ ООД с представител Велизар Радев, което също ползвало без разрешително водохващане, изградено на река Белишка с цел производство на ел. енергия от МВЕЦ „Белица“, както и „Викторио“ ЕООД от Рудозем, ползвало без разрешение речно водохващане на река Джигуровска (Бождовска), на границата на землища на с. Белевехчево и с. Джигурово, община Сандански, за пълнене на изравнителя на МВЕЦ „Лешница.
Недекларирането на дължимата такса за 2023 г. навлече 2 акта на софийското дружество „КП – Имобилиен“ ЕООД, а ВиК – Перник ще плаща солена глоба за това, че на 30 октомври 2024 г. е надвишило със 79 457 куб.м максимално разрешените водни обеми за питейно-битово водоснабдяване, съгласно утвърдения от министъра на околната среда и водите месечен график за използване на водите в комплексните и значими язовири, като не е спазило изискванията относно начина на използване на водите на язовир „Студена“.
Регистрираното в гр. Земен „Ник – индъстрий“ ЕООД пък излезе с 3 акта от ноемврийските проверки на дирекцията, като ще плаща поотделно за недеклариране на дължимата такса, липса на доклад за изпълнение на условията в разрешителното им за 2023 и за водоснабдяване на автомивката на самообслужване, която дружеството има, без водовземното съоръжение да е прието и да е разрешено ползването му.
Сред 12-те носители на наказателни постановления, издадени през ноември, са община Сандански и кметът Атанас Стоянов – общо 3 санкции на стойност 3000 лв., 2000 лв. за кражба на вода ще плаща благоевградската „Прима Инвест БГ“ с управител Илия Ризов, в която и общината има дялово участие, по 2000 лв. са санкционирани още „Виви – 7“ ООД на Радослав Пишимаров от Сапарева баня, Земеделска производителна кооперация „Сатовча“ и др.
Сред многото сигнали, подадени в дирекцията, доста се оказаха неоснователни. Например собственици на имоти в с. Падеш се уплашили, че в съседство на парцелите им ще се изгражда кравеферма, от дейността на която ще се замърсява преминаващото през земите им дере. Проверяващите съвестно обходили терените на жалбоподателите, огледали и мястото, където е планиран строежът, но установили, че вдлъбнатина в релефа, наподобяваща дере, ще поема всички придошли води при евентуално преливане на селската река и тя ще се разлива по черен път, разделящ имотите от кравите.
Сигнал от кмета на санданското с. Струма за обраслото с дървета и храсти корито на р. Лебница пък отвори работа на областната управа, която трябва да организира почистването, защото реките са държавна собственост.
Общо събраните суми от БДЗБР по наложени глоби през месец ноември 2024 г. са в размер на 14 800 лв., а от такси за осъществено право на използване на водите са събрани 72 611,59 лв. и трансферирани по сметка на МОСВ.
/Struma.bg