Защо масата на Бъдни вечер не се вдига?

24 Декември 2024 | 15:01
1 коментара
Култура
България
Защо масата на Бъдни вечер не се вдига?

Много са традициите, свързани с Бъдни вечер. На масата се слагат само постни ястия, които трябва да са нечетен брой – 5, 7, 9 или 11.

Меси се содена питка или такава, която е направена с квас. Все още се пости, затова живата мая не е разрешена. Питата се разчупва от най-възрастния мъж в къщата, високо над главите на гостите. Целта е всичко, което е посадено, и се чака да покълне, да расте високо и бързо.

Първото парче от питката е за къщата, а второто се оставя пред икона на Богородица. Всеки трябва да си вземе парче от питката. На когото се падне паричката, ще бъде здрав и щастлив през цялата година.

На трапезата се остава дълго време, за да е сигурно, че всички желания и магически практики, които са направени, ще стигнат до небето и ще бъдат чути и изпълнени, пише ladyzone.bg. Храната не се прибира, а остава на масата, за да могат и мъртвите да дойдат и да си вземат от ястията за празника. Ето защо трябва да се оставят и чисти прибори.

Добавени коментари

За Якоруда с любов публикува:
24 Декември 2024 | 16:00
В Якоруда, псето от Бунцево изписа вежди на Дерибеите на Кафелов. Обгради се с тях и те командват и кадрова в общината. Е га ти и новото начало, по зле от старото. Кое му е новото, а Вакльов е пристрастен към алкохола тип и хазартно зависим вечер вършее яко в Джумаята. Е тава избраха помаците и бабеченето. Драго е пълно менте. Марио е долен предател и в Якоруда е известен като поп Кръстьо. Сещате се защо, ле ? Магдето пие повече от Вакльов. Беди Осман е крадла от висша класа. Гъбарчето Карафеиз е долен и подмолен дерибей .Сабиха П. и Айша Х. са изпечени в занаята по присвояване на средства за лично благо.Хърльов е мъжка секретарка готова на всичко за да си спаси кожата.На сички тези учител им беше Кафелов. Изводите са за ВАС. Затвор за Пеевски и Ревански и Вакльов.

Добавете Вашия коментар

TOP