Защо Дупница е... Дупница?
Доста шеги има с името на град Дупница, като една от тях е, че е побратимен с Нагасаки в Япония. Кой разбрал - разбрал.
Откъде идва името на града?
Градът отстои на 39 км източно от областния град Кюстендил и е най-населеният след него в областта. По данни на ГРАО към 15 септември 2023 г. в града живеят 33 782 души по настоящ адрес и 37 762 души по постоянен адрес
Най-ранното известно споменаване на града е във фрагмент от подробен регистър в Софийско от 1451 година, в който при описа на днешния пернишки квартал Църква е споменат местен жител, някой си Радой, от село Дупниджѐ.
Следващо споменаване е в пътеписа на немския рицар Арнолд фон Харф, минал през град Тобиница през 1499 г.
В разни източници се срещат също вариантите Дупла, Дъбница, Дубница, Дупница.
Името на града през 1565 г. е споменато отново като Дупница, а лондонското евангелие от 1578 г. изписва името като Дупеница.
През 1634 г. името на града е записано като Дупнеца.
Очевидно става дума за различни изписвания, които се доближават до един общ и усреднен вариант, a сведението на Арнолд фон Харф може да дава неточна транслитерация.
Според академик Йордан Иванов името произлиза от старобългарската дума дѹпьнъ – „дупчест, издълбан“.
Според други източници - старите имена на този град са Дубница, Тобиница, Дупеница, Дупнеца, Дупла, което идва от старобългарски дуб - дъб.
През 1948 г. градът е преименуван от новата комунистическа власт на Станке Димитров,
на името на дупнишкия комунистически функционер Станке Димитров, като градът отново е преименуван през следващата 1949 г. на прякора му – Марек. Това име остава до 1950 г., тогава градът е преименуван отново на Станке Димитров, което име остава в продължение на 40 години. Старото име Дупница е върнато през 1990 г.