Зам.- кметът на Петрич Хр. Георгиев изхвърлен от гилдията на частните съдебни изпълнители в Пиринско
Министърът на правосъдието Зинаида Златанова прекрати със заповед правомощията на заместник-кмета на гр. Петрич Христо Василев Георгиев като частен съдебен изпълнител. Служебният му архив е предаден на колегата Шукри Дервиш, който има кантора и в Гоце Делчев, и в Сандански.
Регистрираният под №799 с район на действие Благоевградска област петрички управник губи правоспособността си на основание чл. 31, ал. 1, т. 5 от Закона за частните съдебни изпълнители. Съгласно тази точка правоспособност се губи „при несъвместимост по чл. 6“, който указва, че частният съдебен изпълнител не може едновременно: „1. да бъде народен представител, министър, кмет или общински съветник; 2. да заема длъжност в държавен или общински орган по служебно правоотношение; 3. да работи по трудово правоотношение“. Христо Георгиев е нарушил и трите точки от чл. 6 на ЗЧСИ, и то още през 2007 г., когато стана заместник-кмет на община Петрич в екипа на Вельо Илиев.
Пълна мистерия е как вече 7 години петричкият зам. управник е успявал да запази мястото си на частен съдебен изпълнител, при условие че колегите му в това съдебно изпълнение са длъжни всяка година да подават декларация както в НАП, така и в Камарата на частните съдебни изпълнители, в които да посочват работят ли нещо друго извън съдебната кантора и ако да - какво точно. Според източници на „Струма“ късметът на Георгиев е свършил тази година, след като в Камарата на частните съдебни изпълнители постъпил сигнал от Петрич за несъвместимите функции.
Битката да се запази мястото на съдебен изпълнител си заслужава усилията, защото за годишните приходи на частните съдебни изпълнители в страната се носят легенди. Те получават процент от стойността на всяка сделка и огромни такси, което им формира годишни приходи от над 100 000 лв. В момента частните съдебни изпълнители в страната са 163-ма, последният конкурс за попълване на бройката беше през 2012 г. и според слухове от правосъдното министерство те са напълно достатъчни в страната. Тоест изпусне ли човек веднъж това място, ще е почти невъзможно да го заеме пак, защото конкуренцията сред правистите в страната е огромна и в бранша се шегуват, че в България е по-лесно човек да стане президент, отколкото частен съдебен изпълнител.
Въпреки че от 13 май Хр. Георгиев няма нищо общо с частното съдебно изпълнение, данните му като ЧСИ още стоят в интернет с адрес за кореспонденция в гр. Петрич, ул. „Полковник Дрангов” №10, ет. 1, и 2 телефонни номера, на които вчера никой не отговаряше. Срещу името му излизат и несъвсем ласкави коментари по форумите, според които той вече е „новият бей на Петрички санджак“ - титла, спечелена благодарение на информацията за евтини имоти, която имат частните съдебни изпълнители.
Без да има всякакво право като служител в изпълнителната власт да е частен съдебен изпълнител, Хр. Георгиев е участвал активно в мероприятията на професионалната камара, разкрива сайтът й. В доклада на камарата за миналата година дори има негова снимка с футболния отбор на българските съдебни изпълнители, които от 6-и до 8-и юни са ритали мач в унгарския град Кешкемет във футболния турнир на малки врати „Евродунав”, организиран от домакините с участието на събирачи на дългове и от Чехия, Словакия и Сърбия. Заедно с колегите си зам. кметът под прикритие се представил толкова добре, че отборът ни получил купата за честна и спортсменска игра, а капитанът на сръбския отбор връчил лично медала си на капитана на българския отбор. Едва ли сърбинът е знаел, че в българския отбор има играч, чието място не е там.
Още в началото на годината заместник-министърът на правосъдието Сабрие Сапунджиева, която е от Якоруда, обяви, че в правосъдното ведомство обсъждат промяна в закона, според която при тежки случаи на нарушение правото за упражняване на професията "частен съдебен изпълнител" може да се отнеме окончателно, а не както е в момента - за срок от 5 години. От Сапунджиева са и цифрите, че за миналата година са били образувани 21 дисциплинарни производства срещу частни съдебни изпълнители, а в началото на тази година са постъпили 10 жалби срещу гилдията. Най-вероятно една от жалбите е била точно заради неправомерния лиценз за частен съдебен изпълнител на заместник-кмета на Петрич Христо Георгиев.
Самият Георгиев е юрист, семеен, с две деца. Бил е полицай в Икономическа полиция в Петрич и адвокат, след което печели конкурс за частен съдебен изпълнител. Влиза в политиката през 2007 г., когато е избран за общински съветник, като водач на листата на „Гергьовден“, и веднага след това кметът Вельо Илиев го назначи за свой заместник. През 2011 г. схемата се повтаря - Георгиев води листата на коалиция „Гергьовден”- НДСВ, влиза в последния ОбС и се връща на старото си място в изпълнителната власт като ресорен по териториално и селищно устройство и обществен ред.
Според сега действащия Закон за ЧСИ Хр. Георгиев може да възстанови правоспособността си след прекратяване на дейността му като заместник-кмет, тоест догодина, когато изтича мандатът на местните управи. Искането за възстановяване на правоспособността на един частен съдебен изпълнител се прави пред министъра на правосъдието в едномесечен срок от отпадане на основанието за загубването й. Ако обаче дотогава влязат в сила промените, за които настоява министър Сапунджиева, и превид 7-годишната заблуда, в която Георгиев е държал колегите си от камарата, много вероятно е това никога да не стане.
Данъчните декларации на заместник-кмета на Петрич Христо Георгиев пред Сметната палата са чисти - единствената попълнена графа са дружествени дялове във фирмите „ВИП Фалком“ ООД и „Верон-70“ ООД, които Елене Христова Георгиева си е купила с лични средства. „Елене“ вероятно е съпругата му Елена Георгиева, която работи в кантората на Шукри Дервиш - същият ЧСИ, който получи архивите на отстранения си преди 2 седмици колега Христо Георгиев.
Още през 2007 г., в опит да разсее съмненията за конфликт на интереси между ангажиментите му на частен съдебен изпълнител и заместник-кмет на Петрич, Хр. Георгиев заяви, че документално си е изчистил нещата и е поканил в кантората си да работи колегата му Шукри Дервиш. Дотогава кантората на Дервиш се намираше в административната сграда на кооперация „Златен лист“, но преди година и половина бе извършен луксозен ремонт на административната сграда на комплекс „Авалон“ и той се премести в един от офисите там.
Вчера в. „Струма“ изпрати питане до Министерството на правосъдието във връзка с казуса „Христо Георгиев“, в което искахме да разберем като какъв се е представял Хр. Георгиев в декларациите си пред камарата и как е успял да заблуждава колегията в продължение на 7 години, но до редакционното приключване на броя отговор не получихме. Следобед изненадващо стана ясно, че от министерството се опитват да намерят информация по скандала от Областната управа в Благоевград. Зам. министър Сапунджиева цял ден вдигаше телефона, за да обясни, че е на среща и не може да говори. Георгиев пък въобще не вдигаше телефоните. Той е в отпуск./Struma.bg