Задава се увеличение на синята зона и такса смет в Благоевград
Неизбежно е увеличението на платеното паркиране в Благоевград, както и на такса смет. Това заяви на пресконференция кметът Методи Байкушев. Поскъпването на управлението на отпадъците е заради европейски и национален регламент, който е категоричен, че от 2025 година трябва да събираме разделно. Това неминуемо ще удари джоба на благоевградчани, защото общините ще трябва да организират целия процес.
Миналата седмица кметовете от Сдружението на югозападните общини обсъдиха въпроса, но към момента няма повече яснота за готовността за въвеждане на новия модел на ценообразуването. В следващите месеци Община Благоевград трябва да изготви адекватна Наредба как ще се организира сметосъбирането и сметоизвозването, а най-важното е как ще се определя ставката на такас смет, за да не бъдат ощетени благоевградчани. Един от вариантите е да се плаща на база количеството изхвърлени отпадъци. Това обаче със сигурност изисква много сериозен финансов ангажимент на общините и е почти невъзможно да се приложи само след 4 месеца – в началото на 2025 година.
Втората възможност е на брой обитатели в едно домакинство, но това със сигурност няма как да е справедлив подход, тъй като всеки изхвърля различно количество боклуци. Още по-проблематично ще е въвеждането на новите изисквания в ромската махала на град, където има много незаконни постройки и там живеят хора, които нямат адресна регистрация в града. Предстои да се мисли и как да се облага бизнесът с такса смет. Таксата за синята зона в града също ще тръгне нагоре. И не само това, но и ще има разширяване на нейния обхват. Това разкри кметът Методи Байкушев.
Платеното паркиране ще стигне и до кварталите, където местните жители ще могат да заплатят паркомясто срещу съответната цена. Градоначалникът подчерта, че има още време до изготвянето на цялостната концепция по този казус, но не подлежат на коментар две неща – увеличението и разширението на платената зона.
Байкушев допълни, че е време собствениците на гаражи да започнат да ги ползват по предназначение, а другият аргумент за вдигането на таксата е събиране на приходи за поддръжка на инфраструктурата. Според него по този начин ще се ограничи трафикът, ще се намали замърсяването на въздуха и износването на настилката. И не на последно място – ще се насърчи използването на велосипеди, тротинетки градския транспорт.
Трето увеличение наднича от зала „22 септември“. Разбира се, че става дума за заплатите на общинските съветници. Петима от тях внесоха предложение до председателя на ОбС Радослав Тасков, с което искат да получават 500 лева отгоре, като за целта трябва да се актуализира общинският бюджет.
Кметът призова да се подходи с „хладен ум“ към темата. Той каза, че финансовото състояние на общината все още не е добро, но съветниците работят много и трябва да получават достойно възнаграждение. Според него те идват не само на сесии и на комисии, но и много често се срещат с граждани, за да решават техните проблеми.