Забраняват и пушенето на наргилета в затворени обществени места
Забрана за пушене и на наргиле на закрити обществени места, на предлагането им на непълнолетни и затваряне на заведенията за месец, ако повече от два пъти хванат в тях пушачи.
Тези промени в Закона за здравето предлага здравното министерство, публикувани за обществено обсъждане в понеделник.
Целта на промените е да се повиши здравната култура и да се промени обществената нагласа към пушенето на наргиле, тъй като много хора го считат за безвредно, пише в мотивите на здравния министър Кирил Ананиев.
Освен наргилето, ще бъдат забранени предлагането и продажбата и на електронни цигари, контейнери за многократно пълнене, течности, съдържащи никотин и други изделия за пушене, различни от тютюневите.
Пушачите в богатите страни намаляват, у нас броят им расте
Ще се затегнат и санкциите за собствениците на заведения, които нарушават правилата. Отговорни за пушенето на закрито в заведения вече ще са самите съдържатели, защото са допуснали да се погази закона на техен терен. Освен това при повторно пренебрегване на забраните, инспекторите ще могат да затварят кръчмата за един месец.
Промяна в глобите обаче няма, отбелязва "24 часа". Те остават от 300 до 5000 при първо провинение и от 500 до 10 000 при второ. Това ще окаже необходимото възпиращо и възпитаващо въздействие и да мотивира собствениците да не допускат пушенев стопанисваните от тях обекти.
Разширява се кръгът на контролните органи, които ще следят за спазване на правилата и налагането на глоби. Наред с държавните здравни инспектори от РЗИ-ата, ще се включват и контролните органи на инспекцията по труда, областните дирекции по безопасност на храните, полицейските органи и един до трима души, упълномощени от кметовете на общините.
Новият законопроект регламентира и правото на пациента за своевременен и пълен достъп до документация, свързана със здравословното му състояние, както медицинска, така и друга здравна информация. Засилват се и правомощията на агенция "Медицински одит" при проверките за дейността на болниците и спазването на правата на пациентите. Три пъти скачат и глобите за всяко лице или лечебно заведение, което повторно е нарушило правата на пациента.
В проектозакона на здравното министерство се предвижда още повишаване на ефективността на държавния здравен контрол, регламентиране на дейността на здравните медиатори и др.