Във втория ден след Великден в село Струма се надхвърляха с яйца за здраве и берекет

22 Април 2025 | 09:50
0 коментара
Култура
Благоевград
Във втория ден след Великден в село Струма се надхвърляха с яйца за здраве и берекет

Във втория ден след Възкресение Христово жителите на санданското село Струма спазиха обичая за надхвърляне с яйца. Традицията е още от времето, когато хората са се заселвали в региона и се прави за здраве и берекет.

Традицията е пренесена от планинското село Кръстилци, от където са и повечето преселници в село Струма.

Местните жители се събират в двора на малката черква "Свети Иларион Мъгленски", която се намира над селото в местността Орничето.

Празникът започва със служба в храма. След това свещеникът благославя трапезата, а кулминацията е надхвърлянето с великденски яйца.

Това е и най-големият местен празник. Вярва се, че победителят и неговото семейство ще бъдат здрави през цялата година.

Добавете Вашия коментар

TOP