Втори шамар от Брюксел: ЕП готви резолюция за съпричастност с протестите в България

01 Октомври 2020 | 11:18
0 коментара
Политика

След критичния доклад на Европейската комисия за България от вчера, критикуващ остро безконтролността на главния прокурор и политическата намеса в медиите, днес Европейският парламент готви втори шамар за страната ни.

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) се очаква да гласува тази вечер проекторезолюция с настояване Еврокомисията да изрази съпричастност с протестите в България. 

Присъди за корупция по върховете? Правосъдният министър иска време

В документа за България са записани нови критики, констатации и предложения, от които става ясно, че Европейският съюз променя трайно оценките си за страната. В проектарезолюцията за България се казва, че постоянният отказ от съобразяване с основните ценности на ЕС е заплаха за Общността. Допълва се, че в страната се наблюдават изказвания с реч на омразата, включително от членове на правителството и депутати, защитени от законово преследване по този повод със своя имунитет, пише БТА.

Отправя се призив за задълбочено разследване на съобщенията, свързани със съмнения за корупция в страната и се посочват конкретни примери. Отчита се, че според оценки на международни организации състоянието на медиите в нашата страна се влошава и се множат посегателствата срещу журналисти.

Предлага се ЕП да изрази съпричастност с протестите за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация. Посочва се, че правосъдната система у нас не е достатъчно независима и се отбелязват препоръките на Съвета на Европа за повишаване на отчетността на главния прокурор. Изразява се загриженост от обсъждането на промени в изборните правила непосредствено преди следващите избори.

Евродокладът за България: главен прокурор извън контрол и медии под натиск

Проектът е изготвен от председателя на ЛИБЕ – испанския социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар. Като основание се посочва обмяната на мнения, направено от членовете на мониторинговата група за България на 28 август в Европейския парламент. Тогава премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев отказаха да се явят и пратиха заместници.

Гласуването на проекторезолюцията става само ден след като Еврокомисията огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на съюза.

България е критикувана за борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти.

Еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова обяви, че мониторингът над страната ни ще продължи докато необходимите реформи не бъдат завършени.

Добавете Вашия коментар

TOP