Всичко, което ви трябва за пухкав домашен козунак
Единственото по-хубаво нещо от уханието на домашен хляб е ароматът на току-що изпечен козунак. Но за да бъде приятен не само на мирис, а и на вкус трябва да спазите няколко важни условия.
- Снабдете се с пресни, по възможност, домашни яйца.
- Не бързайте и месете празничния хляб достатъчно дълго.
- Изберете изпитана рецепта, с която знаете, че няма какво да се обърка.
Във видеото вижте още важни съвети за месенето на козунак.
Козунак
500 г брашно
150 г захар (+ за поръсване)
100 г краве масло (+ за намазване)
30 г прясна мая
10 г бурбонска ванилова захар
250 мл прясно мляко
3 яйца
1 с. л. тъмен ром
1/2 ч. л. сол
кората от 1 лимон
Маята се смесва с половината от затопленото мляко и малко брашно. Оставя се да шупне. Две яйца се разбиват с миксер, прибавя се и захарта и отново се разбива.
Налива се ромът и се разбива. Брашното се сипва в голяма купа. Оформя се кладенче. Прибавят се солта, разбитите яйца, останалото мляко, настърганата лимонова кора, шупналата мая и ваниловата захар.
Разбърква се и върху набрашнен плот се замесва меко тесто, като малко по малко към него се добавя разтопеното масло. Меси се, докато тестото поеме маслото. Прехвърля се в купа, покрива се с прозрачно фолио и се оставя на топло да втаса, докато увеличи обема си поне два пъти.
След това се разделя на три части и се правят фитили. Фитилите се сплитат. Слагат се в кръгла форма за печене с диаметър 24 см. Тестото се намазва с разтопено масло и се оставя да втаса. Маже се с разбито яйце и се поръсва със захар.
Пече се в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор до готовност – 30–40 минути.
Козунак със стафиди и лакум
1 кг брашно (за козунак)
1 кубче мая за хляб (42 г)
200 мл прясно мляко
300 г захар
250 г краве масло
90 мл олио
6 яйца
1 щипка сол
кората от 1 лимон
течни есенции (ванилия, лимон, ром)
стафиди
ром
локум
Първо трябва да си приготвите маята. Налейте млякото в дълбок съд и разтворете маята в него. Към получената смес добавете 3 к. ч. от брашното и разбийте добре до хомогенизиране.
Аз за да си спестя многото цапане ползвам едно голямо легенче. В него слагам 5 яйца и 1 жълтък. (Белтъка го запазвам за намазване). Разбивам яйцата с миксер. Добавям захарта и разбивам, докато яйцата побелеят и се сгъстят. Към тях добавям настърганата лимонова кора, течните есенции и щипка сол. Разбивам всичко много добре още веднъж.
Сипвам останалото брашно и отгоре наливам шупналата мая. Разбивам с тел за тесто и после се захващам здраво с ръце. След като тестото поеме брашното, започвам да добавям на части от размекнатото масло и меся, тестото поеме маслото.
Следващата съставка е олиото. Сипвам малко олио в легенчето и меся, докато тестото го поеме. Продължавам по този начин, докато олиото свърши. След това удрям тестото десетина пъти и премесвам малко, отново удрям десет пъти и така, докато станат 100 пъти.
Събирам тестото на топка, покривам го с вестник и кърпа и го оставям на топло. След час и половина тестото се е надигнало и тогава го премесвам четири пъти.
След последното премесване, разделям тестото на 3 топки и всяка топка я разделям на 3 части. Правят се малки фитили. които се сплескват и се слага от плънката - тук стафиди (предварително накиснати в малко ром и отцедени), там локум и се препокрива с тесто. Всеки фитил се усуква и се плете плитка. Слага се в намазана с олио форма за кекс и се оставя настрана. Така се пълнят и трите форми.
Външната страна на козунаците се оформя с пръсти. Отгоре се слага по малко от плънката. Намазват се с добре разбит белтък, към който са добавени 3 с. л. олио, 3 с. л. захар и малко вода. Формите се покриват и се оставят да втасат. Когато втасат почти запълват формата (остават 2 см от ръба на формата).
Фурната се включва и и се изчаква температурата да достигне 50 градуса. Първият козунак се намазва отново с белтъка, покрива се с алуминиево фолио и се слага във фурната. Фурната се загрява до 150 градуса. Моята фурна (Раховец) е със степени (от 1 до 4). Аз пека степен 3 долу и на степен 4 горе, като след това намалявам на степен 3 горе). След 30 минути завъртам формата и чакам още 30 минути. В последните минути фолиото се маха и се пече до желания цвят.
Великденски козунак с мармалад
1 кг брашно
1 с. л. ром
20 г галета
50-60 г орехови ядки
100 г стафиди
100-150 г мармалад от шипки
1 ч. л. сол
1-2 пакетчета ванилия
1 капсула есенция от лимонови кори
4-5 яйца
80 мл олио
200-250 мл прясно мляко
80 г краве масло
50 г мая
250 г захар
2 яйца за намазване
Брашното се пресява и в него се оформя кладенче. Вътре се натрошава маята и постепенно се подхваща с топлото мляко. (Млякото не трябва да е горещо, за да не се пресече маята.) Сипва се 1 ч. л. захар и се оставя да втасва 15 минути.
След това брашното се поръсва със сол и едно по едно се добавят затоплените в топла вода яйца. Наливат се разтопеното масло и загрятото (но не горещо) олио. Сипва се и захарта, като около 30 г се запазват, за да се поръси козунакът преди печене.
Сместа се ароматизира с ванилия и есенция от лимонови кори и се замесва, като се забърква само в една посока. Полученото гладко тесто се намазва с олио, покрива се с кухненска кърпа и се оставя да втасва 20 минути. Стафидите се накисват в рома.
Втасалото тесто се разделя на 2 топки. Едната се разделя на 5 еднакви по големина части, които леко се разточват. В тях се слагат стафиди, завиват се на рула и се разточват като фитили.
Три от фитилите се сплитат на плитка, като се започва от средата. Другите 2 фитила също се сплитат и се завиват като раковина. Слагат се в намазнена тава и се оставят да втасват още 25-30 минути.
Втората част от тестото се разстила във формата на кръг. 2/3 от кръга се покриват с плънката от мармалад, смесен с канела, галета и орехови ядки. Непокритата част се намазва с разбито яйце, за да залепне. След това се навива руло и също се оставя да втаса.
Втасалите козунаци се намазват с разбито яйце (или само жълтък) и се поръсват със захар. По желание се украсяват с орехи или стафиди и се пекат 25-30 минути в предварително загрята до температура 180-200 градуса фурна.
Vesti.bg.