ВНИМАНИЕ! „Ваканционната” диария може да е опасна
Всеки лекар знае, че зад хранителните отравяния могат да се крият сериозни болести, при които няма да се размине само с широко рекламираните таблетки и подръчни средства. И непременно трябва да се обърне към колега-специалист. Много е важно да се определи какво именно е отравянето – обикновено хранително, което ще премине за 2-3 дни, или е тежко протичаща типична вирусна инфекция, а не дай си Боже, дори дизентерия или холера. Голям проблем се оказа фактът, че някои разновидности на чревния бацил предизвикват тежко отравяне и необратимо увреждане на бъбреците. Спомнете си епидемията от отравяне със салати и краставици през 2011 г. в Германия, а след това и в други страни от ЕС. Именно такава чревна бактерия тогава е предизвикала тази епидемия.
Докторите обясняват, че ако прекарвате почивката си в икономически развити страни, то повечето хранителни токсикоинфекции се предизвикват от вируси. Те преминават бързо, в рамките на 12-24 часа. Ротавирусната инфекция е по-тежка, тя продължава 3 до 5 дни. Тъй като против вирусите няма специфични лекарства, те биват лекувани със симптоматични средства, повечето от които се продават без рецепта. Но бактериалните инфекции, типични за места, където има проблеми с хигиената, също не са изключени. Те протичат по-тежко, като за тях са типични болка и спазми в корема, кръв и много слуз в изпражненията. Много често са с повишена температура и признаци на обща интоксикация – болка в главата, мускулите, ставите, също като при грип.
При такава инфекция е добре да приемате безрецептурни антибактериални препарати или такива, каквито ви посъветва лекарят. Много е важно да се определи правилно тежестта на болестта. До голяма степен тя е свързана със загуба на течности и соли. Това е крайно опасно за децата, при тях обезводняването може да настъпи буквално след няколко часа.
При старите хора, особено със сърдечносъдови заболявания, загубата на соли може да провокира нарушения на сърдечния ритъм. Затова е нужно при често изхождане на течни изпражнения да се запълва загубата на вода и соли. За целта може да използвате солеви разтвори, регулиращи водно-електролитното равновесие в организма – те са във вид на разтворими прахчета. А също и минерална вода, негазирана. Често за лечение на диария се рекламират пробиотици. Това са препарати, съдържащи полезни микроорганизми. Тях също можете да ги приемате, но трябва да запомните, че не можете да очаквате бърза помощ. Те отстъпват по ефективност на средствата, потискащи двигателната активност на червата. Хубаво е да приемате пробиотици, но вече след като премине отравянето.
Тежките отравяния с чревна бактерия също имат своите специфични признаци. При дизентерия болният получава болезнени позиви за изхождане в областта на правото черво. Но обикновено изхожданията са оскъдни. При холера е съвсем обратно: изхожданията в началото са течни и обилни, след това се променят. Веднага се обърнете към лекар, ако откриете някой от посочените симптоми.
При вирусна диария: Ще помогнат всякакви препарати с лоперамид – имодиум, лопедиум и други. Те потискат двигателната активност на червата. Добре ще се отразят също така сорбенти като смекта, неосмектин, полифепан, ентегнин, полисорб и др.
При бактериална диария: Препарати с нифуроксазид – ентерофурил, нифурал, екофурил и др. Ако не можете да откриете, опитайте с фуразолидон.
При всякаква диария: Пробиотици – линекс, ентерол, бифидумбактерин и др. Те играят повече спомагателна роля, може да се приемат известно време след болестта, за да се възстанови чревната флора.
Между другото
Диарията е едно от най-разпространените заболявания във всички възрастови групи и наред с хремата се смята за основна причина за отсъствие от работа и училище. Острата диария продължава до 2 седмици, ако продължи повече, вече е хронична. 7 до 14% от населението на Земята страда от хронична диария. Тя може да бъде симптом на сериозно заболяване: панкреатит, хронични хепатити, болести на жлъчния мехур или резултат от продължителен прием на антибиотици. Възрастните хора получават средно по 1 епизод на остра диария на година, малките деца – по 2 епизода. Около 1,5 милиона деца в света на възраст до 5 годинки умират от диария всяка година. 20 до 50% от всички, които пътуват в други региони и страни, страдат от остра диария. В повечето случаи тя преминава самостоятелно в рамките на 2 дни. Не е целесъобразно пълното гладуване при стомашно разстройство. През този период можете да ядете ориз, банани, ябълково пюре, сухари от бял хляб, котлети от немазно месо, приготвени на пара или варени.
Яна БОЯДЖИЕВА /zdrave.to