Шест марки масло на българския пазар на практика са фалшификат на млечния продукт.
Това показва изследване на асоциацията „Активни потребители”.
В неговите рамки са закупени масло с 10 различни търговски марки от склад на едро в Несебър и търговски обект в Бургас.
Пет от десет марки съдържат вредни за здравето немлечни мазнини, което е абсолютно недопустимо, предвид категоричните български и европейски стандарти за производство на краве масло.
Съгласно тях маслото се състои от 82% млечна мазнина и до 16% вода. Добавяне на други съединения в състава, включително немлечни мазнини, консерванти, оцветители и други добавки е недопустимо.
От 10-те изследвани марки на нашия пазар 5 използват немлечни мазнини, те 2 съдържат повече вода, а в 3 е добавено веществото нетамицин (Е235), което е химически агент против плесенясване.
Само два от изследваните продукти са изрядни в състава си.
При половината се използва между 40 и 60% немлечна мазнина, на базата на общата масленост. Заедно с използването на повече вода, такова фалшифициране на продукта влошава качеството му и е вредно за здравето.
За първи път: откриха фипронил в български яйца
Немлечните мазнини повишават риска от сърдечно-съдови болести, изтъкват от „Активни потребители”, а повишеното съдържание на вода увеличава риска от окислителни процеси, с които в маслото могат да се появят токсични и канцерогенни съединения.
Именно бързото разваляне заради допълнителната вода се контрира с натамицин, който е забранен за влагане в кравето масло в ЕС.
Натамицинът в маслата без съмнение е добавен умишлено от производителите, защото няма никакъв друг начин за неговото попадане в тях, изтъкват от потребителската асоциация.
Съединението е слабо токсично, но представлява някакъв риск за здравето.
Тревожен е фактът, че установените нарушения са при същите марки масло, при които е имало отклонения през 2014 и 2015 година.
На практика е проблемно съдържанието на 6 от 10 изследвани марки. Две са с грешка в етикетите и само две са изрядни.
Само при две от 10 български марки масло не са открити нарушения при тест на съдържанието им, при останалите осем са открити проблеми. Инициативата беше на "Активни потребители".
Ето как изглеждат данните от изследването: противогъбичен препарат в три от марките.
Става дума за натамицин – против гъбички и плесени.
В други три марки има немлечни мазнини, въпреки че продуктите не са обозначени като „имитиращи”.
Две търговски марки са написали на етикетите значително по-високо количество мазнини в маслото си, отколкото е вложено реално.
Какви рискове за здравето ни следват от това?
„За съжаление не установихме подобрение в съставките на маслото от предишното ни изследване през 2015 година.
Много се надявах, че тези растителни мазнини вече няма да ги има в маслото.
Оказа се, обаче, че те отново са тук", коментира в студиото на „Събуди се” Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители”.
"Най-новото нарушение е влагането в маслото на натамицин, който освен че е химикал, е и алерген.
Той е разрешен само за повърхностно използване, защото се използва против появата на плесен върху продуктите”, допълни Николов.