ВАС обяви пръстовите отпечатъци в болниците за невалидни
Върховният административен съд обяви пръстовите отпечатъци в болниците за невалидни. Решението на тричленен състав на ВАС е от днес и се очаква окончателното произнасяне, дотогава чекирането с пръст спира.
Системата за чекиране с пръстов отпечатък в болниците бе въведена преди няма и месец – на 1 ноември. Реформата на Петър Москов предизвика голямо недоволство и в медицинските среди, и сред обществото. На протест пред здравното министерство недоволните нарекоха идеята на здравния министър, вече в оставка, „абсурд”.
Джипита от цялата страна дори организираха стачки и нарекоха случващото се “имитации на реформи”. Върховните магистрати заявят, че: "В случая е очевидно, че въвеждането на пръстов идентификатор, вместо на документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп във виртуална среда до тях (електронна лична здравна карта или тя е съвместена с личната карта за самоличност) усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право, което цели унифициране на вида на идентификация с оглед придвижване, сигурност и получаване на медицинска помощ в държавите от ЕС".
В решението на ВАС е записано: обявява за нищожна разпоредбата с текст "На всяко здравноосигурено лице се генерира уникален идентификационен номер по чл. 63, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване посредством електронна автентификация. При всяко получаване на медицинска помощ лицето се автентификира чрез този номер, с което потвърждава оказаната му медицинска помощ".
ВАС отхвърля жалбата на Сдружение "Център за защита правата в здравеопазването" и Сдружение "Национално сдружение на частните болници" за отмяна в цялост на Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ.
ВАС осъжда да заплати на Сдружение "Федерация Български пациентски форум" 1520 лева разноски, а на Сдружение "Център за защита правата в здравеопазването" и на Сдружение "Национално сдружение на частните болници" по 400 лева разноски. Решението може да се обжалва с касационна жалба пред петчленен състав на Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му. /БГНЕС