ВАЖНО! Вредата от солариумите
Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето! Днес обръщаме специално внимание на солариумите, които не са спирали да бъдат хит, особено когато наближава лятото! Изкуствените слънчеви лъчи обаче съвсем не са толкова хубави, за колкото ги мислят мнозина.
Манията да имаме целогодишен загар никак не е полезна. Да не говорим, че отдавна вече не се разглежда като атракция за визията. И съвсем не е полезна за кожата! Но ако надникнем само в столичните солариуми, навярно ще разберем, че логиката е последното, което се взима предвид. Те са пълни с желаещи да потъмняват, независимо какви рискове крие това за здравето им!
Понятието „солариум” произлиза от латинската дума „sol” (слънце). В миналото е използвана за означаване на големи тераси, на които римляните се припичали на слънце. Днес понятието назовава уред, излъчващ ултравиолетови лъчи – един от основните методи за получаване на бронзов загар.
В зависимост от мощността си солариумите се разделят на обикновени, полуинтензивни и с високо налягане. А според положението, което заема тялото, те са хоризонтални и вертикални. Има и домашни солариуми, които са с доста по-малка мощност от професионалните. Това, което е добре да знаете, е, че
качественият солариум е с добра вентилация
система за контрол и брояч на времето. Лампите му трябва да се сменят редовно, освен това е абсолютно задължително да се дезинфекцира кушетката.
Ако не сте напълно сигурни какво точно представляват солариумите – те се състоят от флуоресцентни тръби, чрез които се излъчват ултравиолетови лъчи подобни на слънчевите. Кожата потъмнява, осигурявайки си естествена защита срещу тези лъчения. С тази разлика обаче, че слънцето снабдява организма с витамин D и помага при болести като псориазис, жълтеница, екзема, но и прекаленото излагане на слънце не е полезно. Слънчевите лъчи се състоят от 95% UVA и 5% UVB лъчи (точно тези, които причиняват изгаряне на кожата). Докато солариумите излъчват по-силни UVB лъчи и със сигурност нанасят в пъти по-голяма вреда на кожата.
Унищожават колагена
Добре е да сте наясно, че солариумите стават вредни, когато се стигне до свръхизлагане. Тогава ултравиолетовите лъчи водят до натрупване на свободни радикали, които пък от своя страна унищожават колагена. Кожата загубва еластичността си и е предразположена към бързо стареене. Прекомерното излагане на соларни лъчи пък увеличава риска от ракови заболявания на кожата.
Солариумът предизвиква появата и на психологическа пристрастеност наречена „тенорексия”.
Тенорексиците се смятат за прекалено бледи и стигат до крайности, като поддържат шоколадов тен целогодишно. При тях, разбира се, рискът от рак на кожата е много по-голям.
Проучвания на Световната здравна организация потвърждават, че стремежът на тийнейджърите да имат тен на всяка цена, се заплаща в по-късна възраст под формата на рак на кожата. Симптомите могат да се появят и след 20 години.
Все по-често със солариумите започва да се спряга и думата „меланом” – най-рядко срещаният, но и най-смъртоносният от всички видове рак на кожата. Нови проучвания показват рязко увеличаване на процента на хората до 35 години, които развиват меланома, като 98% от тях ползват солариуми. Изследване на австралийската комисия по ядрена и радиационна сигурност пък доказва, че използването на солариум покачва риска за заболяване от меланома с 22%.
Кожата буквално бива “сготвена”
Дългото и силно облъчване със слънце или излагането в солариуми спомагат малките фини бръчки да се появят доста по-рано, отколкото биха се появили иначе. Казано по по-драстичен начин – ние буквално „готвим” кожата си.
Голяма част от младите хора отиват на море, само за да добият шоколадов загар, като използват козметични препарати с по-нисък фактор, за да провокират по-бърз ефект. Предпочитат дори да изгорят, но да сменят тена си поне с една идея към кафявото. Но отново ще припомним, че слънчевото излагане е полезно само когато се прави с мярка, в определеното време и с подходящите силно UV-защитни препарати.
Ето какви са негативите:
Както вече стана ясно – ултравиолетовите лъчи, каквито излъчва и солариумът, са една от основните причини за предизвикване на рак на кожата. Прекаляването със солариума може да доведе до промени по кожата – изгаряне, зачервяване, загуба на еластичността и др. А ако той не се почиства редовно, може да стане причина за предаване на различни контактни дерматити от клиент на клиент.
Малцина знаят, че лъчите в солариума увреждат дори косата – тя става суха и се чупи.
Особено чувствителни зони са и устните, които не произвеждат меланин, както и зърната на гърдите, където кожата е особено тънка и чувствителна. В случай че имате татуировки, също трябва много да внимавате с облъчването на тази част от кожата. Възможно е светлината да провокира алергии от различно естество.
Препоръчваме на хора, които са с много бяла кожа, бързо изгарят на слънце и не почерняват – да не използват услугите на солариума. Същото предупреждение, между другото, ще видите и в инструкциите за употреба на солариумите. Те не са подходящи още и за жени с много бенки по кожата и друг вид засилена пигментация, бременни жени, жени, които кърмят, хора с алергии и дерматити.
Съвети и алтернативи
Асоциацията на производителите на солариуми се е съгласила да не допуска деца под 16 години в своите салони и все пак голяма част от индустрията остава неконтролируема. И все пак е добре да следвате тези съвети:
► За да намалите вредите, посещавайте солариум не повече от 2 пъти седмично и най-много 30 седмици в годината.
► Младите хора до 18 години, хората с по-светла кожа, хора с лунички и червена коса, а също и с бенки, хора с кожни проблеми или с членове в семейството, страдали от рак на кожата – не бива да посещават соларни студия.
► По-малко вредна алтернатива е да използвате оцветяващ спрей за кожа, който съдържа дихидроксиацетон, който на свой ред предизвиква химична реакция с аминокиселините в мъртвия епидермисен слой на кожата. На това се дължи постигането на по-тъмния оттенък на кожата.
► Алтернатива е и използването на сок от моркови – за избистряне и освежаване на тена. Консумацията му ще промени бледия тен на кожата, и то напълно здравословно. 300 мл морковен сок дневно ще ви направи жизнени и красиви.
Подготви Анелия ПОПОВА / Zdrave.to