В полунощ! Парламенът отказа да разпределя 1,1 млрд. лева за пътни фирми

15 Април 2022 | 06:13
0 коментара
Политика
В полунощ! Парламенът отказа да разпределя 1,1 млрд. лева за пътни фирми

Парламенът отказа да разпределя 1,1 млрд лева за пътни фирми.

 

Народното събрание отхвърли три проекта за решение, оставяйки "на трупчета" казуса с поддръжката на пътищата и разплащането на дължимото към пътните строители.

 

Гласуването на проектите за решение се проведе по късна доба (около 23:30 часа), като продължилите над два часа дебати се оказаха безплодни заради взаимно блокиране между управляващите формации "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ".

Вчера Комисията по конституционни и правни въпроси към Народното събрание прие проект за решение парламентът да предприеме действия във връзка с опасността Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да изпадне в невъзможност да поддържа пътната мрежа в страната. Тази невъзможност е надвиснала заради неразплатени около 1.1 млрд. лв. на пътностроителните фирми за вече извършени от тях дейности по текущ ремонт и поддръжка на пътищата.

 

Проектът за решение предвиждаше веднага да бъдат разплатени 50% от дължимите суми (около 550 млн. лв.) по сключените договори за текущ ремонт и поддръжка, а останалите 50% от дължимото да бъдат разплатени, когато се установи, че строителните дейности са реално извършени.

В предложението беше предвидено да се разплатят и 100% от задълженията към пътните фирми за поставени мантинели, пътни знаци и хоризонтална маркировка.

Спешността на проблема идва от това, че 34 договора за текущ ремонт и поддръжка с пътните фирми са прекратени с анекси, част от които влизат в сила на 29 април, а други - на 30 юни, като действието на договорите първоначално е било до 2023 и 2025 г.

Освен отхвърлянето на проекта за решение, предложен от правната комисия, депутатите не приеха и докладите на Комисията по регионално развитие, както и първоначалното предложение по темата, внесено от депутати от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ" и БСП.

Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната" изрази становище като вносител на предложението, че е налице "много заплетен казус", заплетен през 2018-2019 г. при управлението на ГЕРБ, когато АПИ, която трябва да подписва договори по текущ ремонт и поддръжка, всъщност е започнала да разширява обхвата на договорите и започва да извършва ново строителство, реконструкция и основни ремонти.

 

По този начин се заобикаля ЗУТ, затова сме в това състояние в момента. Договорите, които са стойност 710 млн., в един момент през миналата година стават за 3.3 млрд. лв. Ставаме заложник на тези обстоятелства и трябва да решим дали да решим сега казуса, за да има пътна поддръжка, или да продължим проверката на самите договори. Междуведомствена комисия между МФ и МРРБ проверява договорите, но това отнема време, а сега трябва да се приеме решение, но много е важно да има контрол и той да е в Народното събрание.Епицентър.бг/снимка:БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP