В Петрич започва приемът на заявления за второ класиране за първи клас в училищата от общината

В Петрич започва приемът на заявления за второ класиране за първи клас в училищата от общината.
Документи ще се приемат на 19-ти и 20 юни. Това каза за БТА Димитър Чолев, директор „Хуманитарни дейности“ в Община Петрич.
Кандидатстването се осъществява чрез страницата за електронен прием, която е достъпна и на сaйта на общината. Системата за електронен прием на първокласници в училищата се прилага за първи път.
Първото класиране на приетите деца беше обявено на 12 юни.
Решението за въвеждане на система за прием на ученици в първи клас бе гласувано с мнозинство на последното редовно заседание на Общински съвет-Петрич.
Въвеждането на системата се извършва в изпълнение на разпоредбите на Наредба №10 от 1 септември 2016 година на Министерството на образованието и науката за организацията на дейността в училищното образование.
В документа е описано, че там, където има повече от едно училище, Общината е длъжна да разработи система за прием и да обособи прилежащи райони към всяко учебно заведение, за да може приемът да се осъществява чрез основния критерий, заложен в наредбата.
Това е близостта на ученика до съответното училище, независимо дали по настоящ, или по постоянен адрес.
В община Петрич има пет общински училища с прием в първи клас и е задължително изготвянето и прилагането на система за прием, допълниха от администрацията
TOP