В очакване на Баба Марта: Китайските мартеници потънаха в забвение по сергиите в Благоевград, търсят се нашенски
Два дни преди Баба Марта, главната улица в Благоевград е залята с мартеници.
По сергиите могат да се намерят готови символи и материали за изработката им.
Еуфорията около предстоящия празник е заляла малки и големи. Табла и маси, окичени с разнообразни червено-бели артикули, привличат вниманието на минувачите.
За разлика от минали години, когато се търсеха мартеници с рейтингови политици и родни попфолк звезди, сега на мода са нашумели анимационни герои.
Различното тази година е, че не се купуват и китайски мартеници.
"Мартениците Made in China тази година изобщо не са на почит и българите държат да купуват най-вече ръчно изработени български мартеници", каза търговка.
"Хората се върнаха към изконните български Пижо и Пенда или към шарените червено-бели гривни, изработени от родни ателиета, коментира още тя.
Друга пък сподели: "И заради коронавируса, който тръгна от Китай хората не искат да си купуват мартеници, изработени в Поднебесната империя, не защото се страхуват, че ще се заразят, а защото не смятат, че в случая тази мартеница ще им донесе късмет".
Тази година има и голям интерес към по-нетрадиционните мартеници, които са изработени от материали, различни от конец. Най-често това са пластмасови топчета в червено и бяло. Търсят се също мартеници за деца. Те най-често са изработени от пластмасови материали и пресъздават анимационни или комикс герои под формата на брошка за закачена, допълнени с малки Пижо и Пенда или усукани конци.
Освен това се купуват гривни с имена, зодии и надписи, които през последните няколко години са доста популярни.
На пазара има мартеници за всеки джоб – от 10 стотинки до 10-15 лева в зависимост от вкуса и предпочитанията на всеки.
Денят на мартеницата е свързан със стародавен обичай, запазен единствено от българите. На 1 март всички се закичват с мартеници, направени в бял и червен цвят, за здраве и успех.