Увеличават се престъпленията извършени чрез дронове

12 Октомври 2017 | 14:05
0 коментара
Криминално

През последните няколко години дроновете набраха доста голяма популярност като хоби и средство за снимане. Големи компании като Amazon, Google, Facebook и др. пък разработват дронове за доставки на поръчки, разпространение на сигнал на безжичен интернет и др. Практичността на дроновете обаче е забелязана и от престъпниците, които все по-често ги използват, съобщава онлайн изданието Engadget.

Едно от по-честите престъпления се оказва контрабандата и пренасянето на малки количества наркотици, особено между границите на Мексико и САЩ. Случаите зачестяват, като дроновете са предпочитани защото са лесни за управление, по-трудни за засичане и по-практични спрямо досегашните алтернативи - катапултите.

Не само в САЩ има ръст на престъпленията чрез дронове. Полицията във Великобритания е получила 3456 сигнала за инциденти с дронове само през 2016 г., което е три пъти повече спрямо 2015 г. и 12 пъти в сравнение с 2014 г. Всеки ден са получавани средно по 10 сигнала. В това число попадат всички сигнали от спорове между съседи заради шумно или опасно летене до сигнали за дронове, които пренасят наркотици или дребни оръжия включително и до дворове на затвори.

Подобни случаи се наблюдават и в Австралия, където наркотрафиканти са използвали дронове, за да следят движението на полицията, за която знаят, че ги наблюдава. Опитът им обаче е бил неуспешен и те са били арестувани. В Южна Америка също има множество случаи на използване на дронове за пренос на наркотици. В Бразилия пък има сигнали за улични банди, които използват дроновете за наблюдение и следене, но не на полицията, а на живущите в кварталите, за да се убедят, че никой не помага на полицията.

Всичко това създава нови предизвикателства за полицията, която трябва да се справя и с дроновете. Това създава нова индустрия, като техниките за борба с дронове вече са пазар за над 500 млн. долара и ще достигнат 1,3 млрд. долара годишно до 2023 г., коментира Майкъл Блейдс от анализаторската компания Frost & Sullivan.

Мерките за борба с дронове са най-различни. По-семплите са патрони за пушка, които имат малки мрежи в тях, за да оплетат и свалят малки и нисколетящи дронове. В някои държави полицията дори обучава орли, които да хващат малки дронове. Полицията в Токио пък има дрон-прихващач, който настига дрона-нарушител, оплита го в мрежа и го връща при полицаите. Разработват се и специални системи, които засичат комуникацията между дрон и неговия пилот и предупреждават властите. Тя се използва най-вече за защита на зони, в които полетите на дронове са забранени. Други системи пък могат да следят нарушителите и така помагат на полицията да открива техните пилоти.

източник: Vesti.bg.

Добавете Вашия коментар

TOP