Американското министерство на правосъдието започна криминално разследване срещу концерна "Фолксваген" (Volkswagen), след като в автомобили на производителя бе открит софтуер, позволяващ да се заобиколят строгите екологични норми в САЩ.

В коли на "Фолксваген" бе намерено устройство, което ограничава работата на системите за пречистване, карайки ги да работят с пълна мощност само при проверка на съответствието с изискванията за опазване на околната среда.

В резултат правителството на САЩ задължи концерна да изтегли 482 000 леки автомобила с марката "Фолксваген" и "Ауди" (Audi), продадени в страната в периода 2009-2015 година.

В най-лошия случай германската компания е застрашена от глоба до 18 милиарда долара. Не е изключено да последват колективни съдебни искове от природозащитници, акционери и клиенти.

Става дума за дизеловите модели "Ауди" А3 и "Фолксваген" Джета, (Jetta), Бийтъл (Beetle), Голф (Golf) и Пассат (Passat), произведени прес последните седем години, уточни Асошиейтед прес.

Източник: ЕПА/БГНЕС

На фона на избухналия скандал преференциалните акции на "Фолксваген" на борсата във Франкфурт поевтиняха с цели 20 процента до 130,3 евро за акция, а обикновените - с 18,7 процента до 131,15 евро за акция. Около 15 милиарда евро (16,9 милиарда долара) от пазарната капитализация на "Фолксваген" днес се стопиха след разкритията за измами.

Германското правителство нареди "задълбочени проверки" на всички дизелови модели на "Фолксваген" от независими експерти, съобщи за в. "Билд" министърът на транспорта транспорта Александър Добринт, цитиран от Франс прес.

Германският автомобилостроителен концерн обяви, че спира от продажба в САЩ до ново нареждане 4-цилиндровите дизелови модели от марките "Фолксваген" и "Ауди".

Надзорният съвет на компанията ще се събере утре на кризисно заседание във връзка със скандала, информира ДПА.

В борда освен директори влизат и основни акционери като германската провинция Долна Саксония, където в град Волфсбург се намира централата на Фолксваген.
Изпълнителният директор на "Фолксваген" (Volkswagen) Мартин Винтеркорн има намерение да остане на поста си на фона на нарастващия натиск в контекста с фалшифицираните тестове за емисиите на дизеловите коли на автомобилния гигант, предаде ДПА.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Винтеркорн се извини за скандала, изтъквайки, че той противоречи на всичко, което автомобилният гигант поддържа.

"Официално се извинявам на нашите клиенти, на властите и на обществото като цяло за това лошо деяние", посочи Винтеркорн във видеопослание в интернет.

 

По думите му, би било грешка "да поставя под въпрос усилената и честна работа на над 600 000 души заради сериозните грешки, направени от малцина".

"Екипът ни не заслужава това. Не на последно място по тази причина ви моля да ни имате доверие в пътя ни напред", изтъкна той, обещавайки нещата да бъдат изяснени.

В Берлин министърът на транспорта Александър Добринт, цитиран от АФП, увери от своя страна, че няма никакви данни, че други автомобилостроители в Германия освен "Фолксваген" са фалшифицирали двигателите си.

Министърът обяви, че ще бъде изпратена анкетна комисия в централата на компанията във Волфсбург, за да се види дали тези коли са били произведени и тествани според германските и европейските правила.

Германският канцлер Ангела Меркел призова конструктора за пълна прозрачност и бързи обяснения.

От своя страна в Лондон министърът на транспорта Патрик Маклафлин, цитиран от Ройтерс, призова Европейската комисия да провери тестовете за газовите емисии.