Училището в с. Катунци партньор по проект "Водата - анализ на експериментални изследвания"
ОУ „Христо Ботев”, с. Катунци, общ. Сандански е партньор в проект: ”Водата – анализ чрез експериментални изследвания”, № 2018-1-PL01-KA229-051147_3 по програма „Еразъм+”.
Другите училища – партньори в проекта са: Szkoła Podstawowa Nr 11, Elbląg, Полша/координатор/ и Scoala Gimnaziala Mircea cel Batran, Curtea De Arges, Румъния. Срокът за изпълнение на проекта е от 01.09.2018 до 31.08.2019, а бюджетът е 12 240 Евро.
До края на декември 2018 са реализирани следните дейности:
– Представяне на проекта в сайта /блога/ на училището и социалната мрежа facebook;
– създаване на проект в платформата etwinning „WATER” и представяне на целевата група ученици в Twin Space и блога;
– създаване на блог за проекта за информация на учениците, родителите и общността;
-утвърждаване на правилата за комуникация и сътрудничество;
– представяне на училището и региона в блога на проекта и в платформата etwinning ;
– създаване на група на проекта във facebook;
– конкурс за лого на проекта;
– създаване на албум “Фауна и флора във вашия регион”- арт състезание (изложба в училище и представяне на изложбата по време на информационна среща с родителите);
– занимания по разговорен английски език;
– работа с природни материали;
– практически урок по музика, свързан с водата. Учениците подготвиха песен за водата на български език, която беше представена по време на информационна среща с родителите;
– Ден на „Еразъм +” –информационна среща с родителите, на която бяха представени дейностите до момента и бяха наградени участниците в конкурса за лого и арт-състезанието.
Бяха реализирани следните пътувания с учебна цел:
– посещение на минералните извори в с. Огняново;
-посещение и наблюдение на реката около с. Катунци;
-посещение и наблюдение на ВЕЦ – Горно Спанчево;
Посещение в информационен център на НП „Пирин”, град Сандански и интервю с представител на НП „Пирин” за водните ресурси в парка, както и за обучението по екология и опазване на природата.
През януари 2019 бяха разработени екологични правила на български и английски език. Правилата са поставени на табло в училището, където могат да бъдат прочетени от всички. Също така беше създаден интерактивен речник под формата на презентации и табла. Думите, включени в речника, са свързани с водата и представляват интерес за всички възрастови групи – ученици, студенти, възрастни. Към всички думи има подходящи снимки /изображения/.
От 5 до 9 февруари ОУ „Христо Ботев”, с. Катунци беше домакин на първата среща за обучение, учене и преподаване /краткосрочен обмен на ученици и учители/. Посетиха ни четиринадесет ученици и четирима учители от двете училища – партньори.
Дейностите, които бяха съвместно осъществени от домакините и гостите по време на срещата, са следните:
Посещение на парка в Сандански. Взимане на проби от водата в езерото и река Санданска Бистрица. Посещение на минералните извори в Сандански. Взимане на проби от минерална и питейна вода. Посещение на Мелник и Роженски манастир. Посещение в училището в Катунци. Работа по проекта: музикално-артистична програма и песни за водата на български език, представени от учениците от с. Катунци; презентации за училищата-партньори, общините, областта, държавата; среща с представители на местните власти. Интеграция и активно общуване на учениците на английски език.
Анализ на водата около нас: Посещение на ВЕЦ Горно Спанчево. Наблюдение на водата и околната среда в района около ВЕЦ. Наблюдение на реката около с. Катунци и взимане на проби от водата. Посещение на минерален извор „Преподобна Стойна” и взимане на проби от водата. Посещение на музея и базиликата в Сандански. При своето посещение в музея гостите изработваха цветни мозайки по технология, позната от над 2 000 години. Посещение на минералните извори в Рупите и село Марикостиново – взимане на проби от водата и наблюдение на природата. Посещение на Хераклея Синтика.
Петък /08.02./ беше „Ден в лабораторията”. Учениците и учителите се включиха активно в проучвания и наблюдения. Посетихме ЗПГ – Сандански и участвахме в практическо занимание в лабораторията за изследване и анализ на водата. Установихме, че пробите от вода от изворите „Мирото”, „Преподобна Стойна”, както и питейната вода в Сандански и Elbląg, Полша са чисти. Денят в ЗПГ – Сандански продължи с работна среща по проекта, на която учителите и учениците представиха обобщение на дейностите и изготвиха цялостна оценка за работата по проекта до момента. След това бяха връчени сертификатите за участие в срещата на всички гости. Беше направен план за следващата среща за обучение, учене и преподаване в Румъния, която ще се проведе от 11 до 17 март.
В последния ден от посещението си в България учениците от Румъния и Полша преживяха незабравими емоции заедно със семействата на техните партньори от училището в с. Катунци. По време на този ден някои ученици посетиха фестивала „Златен грозд” в град Мелник, където играха хора и народни танци заедно с техните партньори и семействата им, а други ученици посетиха парк-музей Самуилова Крепост. Учителите посетиха забележителности в Гърция – манастира „Св. Йоан Предтеча” в с. Акритохори, Рупелското дефиле и езерото Керкини. Посещението завърши с официална вечеря – парти за всички участници в проекта.
Ето част от коментарите на нашите гости за срещата в България:
„За нас наистина беше удоволствие да ви посетим. Обичаме хората, атмосферата и всичко около нас. Имате невероятен и изключително мотивиран координатор. Няма проблем, който не би се наел да реши. Планираните дейности бяха интересни, вдъхновяващи и образователни. Заредени сме с незабравими преживявания. Всички са много любезни и готови да помагат. Благодарим на целия екип за управление и изпълнение на проекта от ОУ „Христо Ботев”, с. Катунци. Благодарим на учениците от Катунци и техните семейства за всички занимания и дейности с нашите ученици днес. Нашите ученици са изключително развълнувани. Благодарим за това!!!”
Екип за управление и изпълнение на проекта: Павлина Михова – директор; Божидар Харисков – координатор; Иван Костов – отговорник проектни дейности; Митра Чорбаджийска – отговорник проектни дейности; Теменужка Цветанова – отговорник проектни дейности; Запринка Синтюкова – технически секретар.
Ученици-ползватели по проекта от ОУ „Христо Ботев”, с. Катунци: Огнян Фъфлев, Иван Гелишев, Дейвид Вълков, Деница Георгиева, Златомира Синтюкова, Алекс Кисов, Георги Скендеров, Йоана Дюлгерова, Теодора Каменова, Никол Маркова, Станислав Тагарев, Александър Костадинов.