Училищата в Банско отбелязаха 150 години от Априлската епопея с редица вдъхновяващи инициативи
20 Април 2026 | 17:50
1 коментара
Култура
Благоевград

Днес училищата в Банско отбелязаха 150 години от Априлската епопея с редица вдъхновяващи инициативи.
НУ „Свети Паисий Хилендарски“ представи „Урок по родолюбие“, в който ученици и преподаватели създадоха тържество, превърнало се в ценен урок по история, памет и национално самосъзнание.
По повод годишнината в СУ „Неофит Рилски“ бяха обновени училищните коридори с портрети на бележити български революционери, а учениците представиха кратки разкази за техния живот и дело, демонстрирайки знание, уважение и родолюбие.
В ПГЕЕ – Банско също отдадоха заслужена почит, като ученици от всички класове, с подкрепата на своя учител по история и цивилизация, представиха научно-философски и исторически възгледи, посветени на събитието.
В ПЛТГ „Никола Вапцаров“ ученици и учители почетоха годишнината с тематично засаждане на 150 фиданки в училищния разсадник.
Събитията продължават и през следващите дни – в ГТ „Алеко Константинов“ ще се проведат изложба, спортни активности и тържество по повод бележитата дата, а ПЛТГ „Никола Вапцаров“ ще организира открит урок по история и цивилизация съвместно с читалищните библиотеки.
Високото ниво на подготовка и създадената вдъхновяваща атмосфера насърчават любовта към родината и уважението към българската история у младите хора. Подобни инициативи имат ключова роля за формирането на осъзнати, отговорни и родолюбиви граждани и Община Банско ще продължи да подкрепя събития, които развиват гражданското и националното самосъзнание.

НУ „Свети Паисий Хилендарски“ представи „Урок по родолюбие“, в който ученици и преподаватели създадоха тържество, превърнало се в ценен урок по история, памет и национално самосъзнание.
По повод годишнината в СУ „Неофит Рилски“ бяха обновени училищните коридори с портрети на бележити български революционери, а учениците представиха кратки разкази за техния живот и дело, демонстрирайки знание, уважение и родолюбие.
В ПГЕЕ – Банско също отдадоха заслужена почит, като ученици от всички класове, с подкрепата на своя учител по история и цивилизация, представиха научно-философски и исторически възгледи, посветени на събитието.
В ПЛТГ „Никола Вапцаров“ ученици и учители почетоха годишнината с тематично засаждане на 150 фиданки в училищния разсадник.
Събитията продължават и през следващите дни – в ГТ „Алеко Константинов“ ще се проведат изложба, спортни активности и тържество по повод бележитата дата, а ПЛТГ „Никола Вапцаров“ ще организира открит урок по история и цивилизация съвместно с читалищните библиотеки.
Високото ниво на подготовка и създадената вдъхновяваща атмосфера насърчават любовта към родината и уважението към българската история у младите хора. Подобни инициативи имат ключова роля за формирането на осъзнати, отговорни и родолюбиви граждани и Община Банско ще продължи да подкрепя събития, които развиват гражданското и националното самосъзнание.
Добавени коментари
Ирина публикува:
21 Април 2026 | 09:07
Банско трябва да е еталон за всички други курорти!






