Ученици учат историята на кукерската традиция в Разлог

17 Декември 2014 | 17:31
6 коментара
Култура

Ученици от НУ „Св. св. Кирил и Методий”- гр. Разлог, работещи по проект ”УСПЕХ” в АРТ-СТУДИО с ръководители Гергана Копанарова и Иванка Кехайова, посетиха работилницата на майстор Димитър Парапунов известен в разложко като "Куковия".

Идеята на заниманието е запознаване с разложките традиции, свързани с кукерския празник „СТАРЧЕВАТА”, тяхното популяризиране и съхраняване от подрастващите. Майсторът запозна учениците с процеса на изработване на кукерските облекла и им показа изложба на  предмети от бита на старите разложани.

Учениците останаха доволни от видяното и оцениха труда на хората, които съхраняват  и разпространяват българското и си обещаха да продължат старите  обичаи, свързани с празника.

Разлог е българският град, съхранил и предал най-добре българските традиции и културно наследство.Това е първата община, която бе удостоена с наградата „Пазител на традициите 2013".

Тя представи и филма „Кукерите в Разлог. История, мит и легенди”. Чрез множество архивни кадри от национални и международни участия на разложките кукери филмът разказва историята на човека, допринесъл най-много за кукерската традиция – бай Благо Татарски. Пазителят и живият символ на кукерската традиция в Разлог бай Благо Татарски, който разказва истории, предадени от неговия баща и дядо.

За първи път бай Благо се облича като чауш (кукер) като дете - през далечната 1936 г. а желанието си да бъде такъв наследява от своя баща. Въпреки гоненията на полицията, въпреки забраните, кукерската традиция оцелява и се предава през поколенията. Бай Благо Татарски е първи чауш през 1947 и 1948 г. и до днес пази звънци и чанове от 1907 г. Това е и годината, през която за първи път старците от Разлог излизат на „Старчевата”, облечени с кожи, маски и звънци. Първият известен пръв чауш в Разлог е бил дядо Коле Дункин "Табалин".

Характерен типаж на "Старчевата" са хора облечени в фолклорни носии като моми, ергени и чауши, хора които са облечени в кожи от кози и задължително носят звънци.

Добавени коментари

Ivan публикува:
27 Октомври 2017 | 21:01
da razlozani sa mnogo dobri kukeri bravo na tqh da zapazim bulgarskata tradiciq kukerstvoto
dalavero's публикува:
18 Декември 2014 | 14:39
Има пак да се гепи пара по някой евро-проект - щом са разпънали банера... нищо не става в тоя град, ще си векува с чобаните и старчевата... това е... не може да развиваш туризъм с еднократно събитие, на което като дойде някой отнякъде после не повтаря...
Геле от Якоруда публикува:
18 Декември 2014 | 13:50
Е-е-е па дума нема,кье разложани навсекъде сте НУМЕР ЕДНО!И в Европата даже!Вижте ка владеят чуждата писменост,па какво изказване,па каква култура,па каква мисъл...чобанска!Я се чуда ка са постигнали толкова фного за толкова кратко време.Браво на разложани!Браво на нумеро едно!Да ви е жив и здрав и Лупчо Татарския!Честита ВИ Коледа и весела Нова година!Да сте живи и здрави и се така весели,засмени - учени,красиви!
Интелигент публикува:
18 Декември 2014 | 10:56
Е-ее па ле тава ти думам - че сичко ви иде от вътре!Прочети си коментарчето.То се гледа,че ти и е излезло от вътре.За тава си думаме-тава си ви е традицията!
razlog публикува:
17 Декември 2014 | 23:35
ei inteigenten tapak dolen mamati deeba i tapako na 6tee da u4im decata na razlog be oligofren dase drogira le da pia le be tapak le zatva si darjim tradicite be tapak razlojeneto zatva sme nesakade nomer edno s tia tradiciii i nema koi danigi zeme oti si ide otvatre ot du6ata na razlojene
Интелигент публикува:
17 Декември 2014 | 18:46
Е па убаво ги учат.Те разложани това най-много можат и за това най-много стават-за кукери!

Добавете Вашия коментар

TOP