Ученици от НУ „Св. св. Кирил и Методий”- гр. Разлог, работещи по проект ”УСПЕХ” в АРТ-СТУДИО с ръководители Гергана Копанарова и Иванка Кехайова, посетиха работилницата на майстор Димитър Парапунов известен в разложко като "Куковия".
Идеята на заниманието е запознаване с разложките традиции, свързани с кукерския празник „СТАРЧЕВАТА”, тяхното популяризиране и съхраняване от подрастващите. Майсторът запозна учениците с процеса на изработване на кукерските облекла и им показа изложба на предмети от бита на старите разложани.
Учениците останаха доволни от видяното и оцениха труда на хората, които съхраняват и разпространяват българското и си обещаха да продължат старите обичаи, свързани с празника.
Разлог е българският град, съхранил и предал най-добре българските традиции и културно наследство.Това е първата община, която бе удостоена с наградата „Пазител на традициите 2013".
Тя представи и филма „Кукерите в Разлог. История, мит и легенди”. Чрез множество архивни кадри от национални и международни участия на разложките кукери филмът разказва историята на човека, допринесъл най-много за кукерската традиция – бай Благо Татарски. Пазителят и живият символ на кукерската традиция в Разлог бай Благо Татарски, който разказва истории, предадени от неговия баща и дядо.
За първи път бай Благо се облича като чауш (кукер) като дете - през далечната 1936 г. а желанието си да бъде такъв наследява от своя баща. Въпреки гоненията на полицията, въпреки забраните, кукерската традиция оцелява и се предава през поколенията. Бай Благо Татарски е първи чауш през 1947 и 1948 г. и до днес пази звънци и чанове от 1907 г. Това е и годината, през която за първи път старците от Разлог излизат на „Старчевата”, облечени с кожи, маски и звънци. Първият известен пръв чауш в Разлог е бил дядо Коле Дункин "Табалин".
Характерен типаж на "Старчевата" са хора облечени в фолклорни носии като моми, ергени и чауши, хора които са облечени в кожи от кози и задължително носят звънци.