Ученици от Благоевград посрещнаха Баба Марта и пресъздадоха традиционните обичаи

01 Март 2014 | 09:10
0 коментара
Култура
Ученици от Благоевград посрещнаха Баба Марта и пресъздадоха традиционните обичаи

Ученици от Благоевград посрещнаха Баба Марта и пресъздадоха традиционните обичаи, провеждани през първия пролетен месец, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Детският празник, подготвен от участниците в клуб "Моят екосвят" с ръководител Даниела Мавревска, се проведе в къща "Техника" в квартал "Вароша" и премина под мотото "Мартеничке, бяла и червена".

Децата пресъздадоха ритуали, свързани с пролетното почистване на къщата и нейното украсяване, палене и прескачане на огън, подреждане на обредна трапеза и други. С традиционни наричания за здраве, дълголетие, слънце и берекет децата умилостивиха Баба Марта да бъде по-добра, по-благосклонна и да донесе хубаво пролетно време. Празникът завърши с ритуал "Прошка" за Сирни заговезни. След това Баба Марта почерпи с пита всички деца, гости и родители на празника.

Празникът започна с драматизация, чийто корени са още от самото създаване на българската държава. Хан Аспарух, застанал пред войската си късал конци от бяло-червената нишка, връзвал ги на войниците и повтарял: "Нишката, която ни свързва да не се прекъсва никога. Да сме здрави, весели, да сме единни, щастливи, да сме българи".

След драматизацията момичетата започнаха почистване на терасата, застилайки черги, изтупвайки възглавниците и престилките, пометоха стълбите, изричайки заклинанието повторено три пъти: "Марти вкъщи, бълхи вън".

След това се появи така дългоочакваната Баба Марта, полуусмихната, полусърдита, но въпреки двусмисленото й изражение, децата я поканиха да седне с тях около трапезата. На нея имаше питка, мед, бяло и червено вино. Сядайки на трапезата Баба Марта занарежда: "Мартички, мартички, нека си завържат всички бял с червен конец усукан, здраве камъка да пука. Щъркел видиш ли тогава мартеничката оставяй, на дърво или под камък, суха пръчка да се хване". След това Баба Марта се оплака от 11-те си братя, които й изпили виното. Децата я съжалиха и позволиха да пие от двете чаши на трапезата.

Поруменяла и засмяна от божественото питие Баба Марта изпита децата какво знаят за народното поверие за мартениците. Те обясниха следното: Пролетта събужда злото и само червеният цвят може да ни предпази от него. На 1 март къщите се украсяват с материя от червен плат, окачена на прът или на стряхата. Червеното платно трябва да се размята, за да се засмее Марта и да грейне слънце. А мартеничките се връзват на дясната ръка на децата, а момите и невестите ги слагат като гердан. Белият цвят предвещава дълъг живот, а червеният-сила и здраве.

Връзването на мартениците носело и благословии на стопанката. Наричало се следното: "Да има здраве по хора и добитък, да раждат овошките, слънцето да не пърли през лятото и да не краде от хубостта на момите, да бягат змиите и гущери от хората, да има сполука в рогат добитък".

Мартениците се носят докато пристигнат лястовиците и щъркелите. Стане ли това мартеничките се връзват на цъфнало овощно дърво. Някои пък ги хвърлят в реката, за да им върви по вода. Други пък ги запазват за през цялата година като средство против урочасване на малките деца и булките.

Малките артисти представиха и ритуала с първомартенския огън. Той се пали от стопанката и трябва да пуши. На него три от децата си огряват ръцете и наричат: "Бабо Марто, аз те грея днес, а ти мене утре", което също се повтаря три пъти. След това запаленият огън се прескача от децата до три пъти, след което застават с лице на изток. Накрая децата представиха обичая "Прошки", който е на Сирни Заговезни, когато се амка завързано на конец варено яйце. /БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP