Източник: Thinkstock/Guliver
Става въпрос за атипичен клиничен случай, за който наскоро оповестиха американски медици – мъж е засегнат от бъбречна недостатъчност заради прекалена консумация на чай, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Миналата година 56-годишен мъж посетил болница в Литъл рок, защото се оплаквал от мускулни болки и преумора. Лекари установили, че нивото на креатинина в кръвта му е много високо - 4,5 милиграма на децилитър кръв (400 микромола на литър кръв), т.е. 3,5 – 8 пъти над нормалните стойности за възрастен човек, които са в рамките между 50 и 110 микромола на литър.
Медицинското му досие разкрило, че през октомври 2013 г. нивото на креатинина в кръвта му също било над средните нормални стойности – 110 микромола на литър. Високото ниво на креатинина означава, че са нарушени бъбречните функции. Лекарите заключили, че пациентът страда от остра бъбречна недостатъчност.
Тъй като заболяването се развива бързо, те извършили бъбречна биопсия. Оцветяване с хематоксилин и еозин позволило в урината на пациента да се открият следи от много калциево-оксалатни камъни в бъбречните тумули (каналчета).
Каква е причината за бъбречната недостатъчност и наличието на подобни камъни у пациента? Лекарите се затруднили да отговорят на този въпрос.
В урината на пациента не били открити протеини, които да сочат, че става въпрос за уринарна инфекция, нито кръв. Той не е страдал от камъни в бъбреците, членове на семейството му не са били засегнати от бъбречни заболявания. Лекарите дори попитали пациента дали не е поглъщал етиленгликол, защото този поливалентен алкохол може да причини бъбречна недостатъчност.
Пациентът отговорил, че никога не е поглъщал етиленгликол.
По-късно обаче признал, че всеки ден изпива 16 чаши чай с лед.
Според лекарите този навик е в основата на неговата бъбречна недостатъчност, защото напитката съдържа голямо количество оксалати.
Резултатите от изследването са публикувани в New England Journal of Medicine.